Firma Ekle
 • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Yalancı hararet nedir?

yalanci-hararet-nedir

Bu yazımızda yalancı hararet nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Yalancı hararet olarak adlandırılan soruna geçmeden önce kısaca hararetin ne olduğuna ve aracın soğutma sistemiyle ilgili bileşenlere değinelim.

Hararet nedir?

Hararet özellikle yaz aylarında, çok sıcak havalarda veya uzun süreli kesintisiz sürüşlerde sürücülerin karşılaştığı bir sorundur. Hararet, motor soğutma sıvısının olması gerekenden daha fazla ısınmasıyla ortaya çıkan bir sorundur.

Arabanın harareti neden yükselir?

Araç motorunuzun aşırı ısınmasının birçok sebebi olabilir. Fakat temelde bu problemin kaynağını otomobilin soğutma sisteminde aramak gerekir. Motor soğutma sistemindeki bir sızıntı veya tıkanıklık genel bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hararet nasıl anlaşılır?

Her araç ve durum benzersiz olsa da, otomobilinizin motorunun aşırı ısınmaya başladığında dikkat etmeniz gereken birkaç ortak işaret vardır:

 • Kaputun altından aracın önünden gelen buhar (genellikle duman gibi görünür).
 • Gösterge panelindeki veya sürücü ekranındaki motor sıcaklığı göstergesi (hararet göstergesi) “H” değerine yükseliyor veya göstergenin kırmızı alanına doğru hareket ediyor olabilir.
 • Arabanın önünden, özellikle kaputun yanından gelen tuhaf kokular duyuyor olabilirsiniz. Sızdıran soğutma sıvısı genellikle tatlı bir kokuya sahipken yağ sızıntıları tipik olarak yanık bir koku çıkarır.

Hararet nasıl düşer?

Sıcak bir günde dur kalk trafikte geçirdiğiniz uzun süreler soğutma sistemi üzerinde baskı oluşturacaktır. Bunun neticesinde lastik hortumlarda, contalarda, su pompalarında, fanda, termostatta ya da bir başka parçada aşınma ya da yıpranma meydana gelebilir. Bunun önüne geçebilmek için soğutma sıvısı ve yağ seviyeleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Yalancı hararet nedir?

Az önce yukarıda belirttiğimiz gibi aracımızın hararet yapıp yapmadığını en basit olarak hararet göstergesine bakarak anlarız. Fakat bazı durumlarda aracınızın motor sıcaklığı normal değerlerde seyretse bile hararet göstergesi kırmızı bölgede olabilir. İşte bu durum yalancı hararet olarak adlandırılmaktadır.

Yalancı harareti ortaya çıkaran 2 temel nedenden bahsedebiliriz:

 • Birincisi hararet göstergesinde meydana gelebilecek bir arızadır. Böyle bir durumda gösterge panelinde gördüğünüz motor sıcaklığı seviyesiyle gerçek motor sıcaklığınız arasında fark var demektir.
 • İkincisi ise hararet müşürü ya da soğutma sıvısı sıcaklığı sensöründeki bir arızadan veya yanlış ölçümden kaynaklanan sorundur.

Bu sensörü ve görevlerini daha yakından inceleyelim.

yalancı hararet nedir
yalancı hararet nedir?

Hararet müşürü nedir?

Soğutma sistemindeki soğutucu / antifriz karışımının sıcaklığını ölçmek için bir soğutma suyu sıcaklık sensörü (CTS) (ECT sensörü veya ECTS (motor soğutma suyu sıcaklık sensörü) olarak da kullanılır. Hararet müşürü olarak adlandırılan sensörün başka birçok ismi daha bulunmaktadır. O adlandırmaları kısaca yazalım:

 • Hararet müşürü
 • Soğutma sıvısı sıcaklığı sensörü
 • Soğutucu sıcaklık sensörü
 • Su sıcaklık sensörü
 • Motor hararet sensörü
 • CTS, ECT ya da ECTS olarak kısaltmalara da sahiptir.

Hararet müşürünün görevi nedir?

Hararet müşürünün en temel görevi motor sıcaklığını sürekli olarak ölçüp aracın elektronik kontrol ünitesine (ECU) bildirmektir. Sensör, aracın ECU’su ile çalışır ve motorun optimum sıcaklıkta çalıştığından emin olmak için soğutma suyu sıcaklığını sürekli olarak izler.

Hararet müşürü nasıl çalışır?

Aracınızın mevcut motor sıcaklığının doğru bir şekilde okunması için elektronik kontrol ünitesi (ECU – aracın beyni olarak da adlandırılır) hararet müşürüne ayarlanmış bir voltaj göndermektedir. Sensörün direnci sıcaklığa göre değişmektedir. Bu sayede ECU motor sıcaklığını sürekli olarak takip edebilmektedir. ECU, soğutma sıvısı sıcaklığını hesaplamak için bu okumayı kullanır ve buradan yakıt enjeksiyonunu, yakıt karışımını ve ateşleme zamanlamasını ayarlar ve elektrikli soğutma fanının ne zaman açılıp kapatılacağını kontrol eder. Bu bilgi aynı zamanda gösterge panelindeki bir göstergeye motor sıcaklığının doğru bir okumasını göndermek için kullanılır.

Hararet müşürü arızalı ise ne olur?

Kaputun altındaki herhangi bir bileşen gibi, soğutucu sıcaklık sensörleri de zamanla arızalar oluşturabilir. Arızalı bir hararet müşürü, aşırı ısınma ve düşük motor performansı gibi bir dizi soruna yol açabilir. Bu nedenle, hatalı veya arızalı bir sıcaklık sensörünün belirtilerini, düzeltilmesi daha pahalı olabilecek başka sorunlara neden olmadan önce nasıl tespit edeceğinizi bilmek önemlidir.

Hararet müşürünün bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Sensörler, contalar veya bağlantı noktaları uzun süreli kullanım ve sürekli sıcaklık döngüsü ile çatlaklar oluşturabileceğinden, durumunu kontrol etmek için ünitenin kendisine bir göz atarak başlayabilirsiniz. soğutma suyu sıcaklık sensörü genellikle arabanın önünde, termostat muhafazasının yanında veya radyatörde bulunur.

 • Gösterge paneli işaretlerinin yanlış konumda olması (motor ısındığında 88-90 ° C olmalıdır)
 • Aşırı ısınmış motor(gösterge tablosundaki kırmızı bölgeye tekabül eder)
 • Kontrol panelindeki motor Işığı uyarısını kontrol edebilirsiniz
 • Rölantideyken sert motor sesi
 • Sınırlı performans (ECU’nun yakıt bakımından zengin karışımın yanlış hesaplanmasından kaynaklanır)
 • Kötü yakıt ekonomisi

Kaputun altında hangi bileşenin arızalı olduğu konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, tam bir teşhis için arabanızı profesyonel bir tamirciye götürün veya yetkili servisinize götürün!

Bu yazıda yalancı hararet olarak adlandırılan sorundan, bu sorunun nasıl anlaşılıp çözüme kavulturulabileceğinden bahsettik. Daha fazla içeriğe ulaşabilmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

arac-akusunun-bitmesi Önceki Yazı
Aracınızın Aküsünü Bitiren 7 Durum
stellantis-nedir Sonraki Yazı
Stellantis nedir? Stellantis ne demek?