Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Yakıt hücreli araba

yakit-hucreli-araba-toyota-mirai

Yakıt hücreli araba nedir?

Yakıt hücreli araba, yakıt hücreli otomobil (FCV) veya yakıt hücreli elektrikli araç (FCEV), yerleşik elektrik motoruna güç sağlamak için bazen küçük bir pil veya süper kapasitörle birlikte bir yakıt hücresi kullanan elektrikli bir araçtır.

Araçlardaki yakıt hücreleri, genellikle havadan gelen oksijen ve sıkıştırılmış hidrojeni kullanarak elektrik üretir. Çoğu yakıt hücreli araç, yalnızca su ve ısı yayan sıfır emisyonlu araçlar olarak sınıflandırılır. İçten yanmalı araçlarla karşılaştırıldığında, hidrojen araçları, hidrojenin tipik olarak dönüştürülmüş doğal gazdan türetildiği hidrojen üretim sahasında kirleticileri merkezileştirir. Hidrojenin taşınması ve depolanması da kirleticiler oluşturabilir.

Yakıt hücreleri, forkliftler dahil olmak üzere çeşitli araçlarda, özellikle temiz emisyonlarının hava kalitesi için önemli olduğu iç mekan uygulamalarında ve uzay uygulamalarında kullanılmıştır. Yakıt hücreleri, diğer araç türlerinin yanı sıra kamyonlarda, otobüslerde, teknelerde, motosikletlerde ve bisikletlerde geliştirilmekte ve test edilmektedir.

Yakıt hücreli araç nasıl çalışır?

Yakıt hücreli araçlar, bir elektrik motoruna güç sağlamak için hidrojen gazı kullanır. Benzin veya dizel ile çalışan geleneksel araçların aksine, yakıt hücreli arabalar ve kamyonlar, bir motoru çalıştıran elektrik üretmek için hidrojen ve oksijeni birleştirir.

Yakıt hücreli araba – Toyota Mirai

Yakıt hücreli araçların dezavantajı ne?

  • Yakıt hücreleri ve elektrik motorları, benzinli motorlara ve dizel motorlara göre daha az dayanıklıdır, bu nedenle çok uzun ömürlü değildir.
  • Yakıt hücreleri çok pahalıdır.
  • Şu anda dünya çapında hidrojen dolum istasyonları ağı bulunmamaktadır.
  • Hidrojen oda sıcaklığında ve basıncında gaz halindedir, bu nedenle arabada depolanması zordur.
  • Hidrojen yakıtı üretmenin bazı yöntemleri karbondioksit ve diğer kirleticileri atmosfere salmaktadır.
  • Hidrojen kullanımı oldukça yanıcı olduğu için güvenlik endişeleri de vardır.

Hangi araçlar yakıt hücresi kullanıyor?

Ticari olarak üretilen ilk hidrojen yakıt hücreli otomobil olan Hyundai Tucson FCEV 2013 yılında, Toyota Mirai 2015 yılında tanıtıldı ve ardından Honda pazara girdi. Onun dışında General Motors, Fiat, Mercedes, Ford, Mazda, Mitsubishi, Audi, Alfa Romeo, Nissan, BMW, Peugeot ve daha birçok marka bazı modellerinde yakıt hücresi kullanmışlardır.

Bu yazımızda yakıt hücreli elektrikli araçlardan, bu araçların nasıl çalıştıklarından ve hangi markaların yakıt hücrelerini kullandığından bahsettik. Daha fazla içeriğe ulaşmak için lütfen bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

elektrikli-arac Önceki Yazı
Elektrikli araç
honda geri çağırma Sonraki Yazı
Honda Bazı Araçlarını Geri Çağırıyor!