Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Xenon far nedir?

xenon-far-nedir

Xenon far nedir? Zenon far ne işe yarar? Xenon far her arabaya takılır mı?

Xenon far nedir?

İyi bir far setinin geceleri görünürlüğü büyük ölçüde artırarak kazaları önlemeye yardımcı olduğunu söylemeye gerek yok. Yüksek Yoğunluklu Boşaltma (veya HID) lambaları olarak da bilinen Xenon farlar, özellikle daha yüksek özellikli ve prestijli araçlarda giderek daha yaygın hale geliyor. Geleneksel halojen lambalara göre yolu daha fazla aydınlatan beyazımsı mavi bir ışık yayan xenon far ile ilgili detaylı bilgi için yazıyı okumaya devam edin.

Xenon far nasıl çalışır?

Zenon aslında bir soygaz olarak adlandırılan berrak, kokusuz bir elementtir ve helyuma benzer.

Geleneksel halojen lambalar, bir filamentten bir akım geçirerek ve büyük bir elektrik direnci oluşturarak ışık yayarlar. Oysa, bir xenon ünitesindeki ışık, bir gaza batırılmış haldeyken bir kontaktan diğerine atlayan bir elektrik arkı tarafından üretilir (temelde bu bir elektrik akımı olarak düşünülebilir). Xenon gazı, ışığın parlaklığını artırarak yüksek yoğunluklu bir ışın yaymak için gereken sıcaklığa hızla ulaşmasına yardımcı olur.

Xenon Far Nedir?
Xenon far nedir?

Xenon farın özelliği nedir?

Önünüzdeki yolu daha fazla aydınlatmanın yanı sıra, xenon farlar halojen ünitelerden daha uzun ömürlüdür. Halojen bir ampuldeki filamentin sıcaklığının sürekli değişmesi nedeniyle, bu daha kırılgan olmasına ve her an “patlamasına” neden olur. Xenon farların bir filamenti olmadığı için çok daha uzun süre dayanabilir.

Xenon farların yüksek yoğunluğu nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırabilirler. Araba üreticileri, kirişin çok yükseğe bakmasını önlemek için otomatik seviye sistemleri kullanarak bunu çözdü. Bazı arabalar, karşıdan gelen trafiğin gözlerinin kamaşmasını önlemek için ışıklarını otomatik olarak ayarlar. Xenon farlı birçok otomobilde, kontağı açtığınızda ışıkların “dans ettiğini” fark edebilirsiniz – bu, ışıkların doğru şekilde konumlandırılmasını sağlamak için bir kalibrasyon modelidir.

Xenon far yerine neler tercih edilebilir?

Birçok üst düzey otomobil artık yolu daha etkili bir şekilde aydınlatan ve aynı zamanda yola daha fazla ışık odaklayarak parlamayı azaltan LED ışıklarla birlikte geliyor. ”Led ve Led Matrix nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazer farlar, üretim araçlarında nispeten yeni bir yeniliktir ve Audi R8 ve BMW i8’de yer almıştır. Bunlar, LED ışıklardan daha doğru ve yoğun olup, parlamayı azaltmada daha üstündür.

İzmir’de bulunan oto aksesuar işletmelerine göz atıp size uygun aksesuarlara ulaşabilirsiniz!

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarına göz atın!

Twitter / Instagram

kis-lastigi-simgesi Önceki Yazı
Kışlık lastik kaç derecede takılır?