Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

WLTP Nedir? Araç Test Prosedürleri

WLTP nedir

Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) Nedir?

WLTP nedir? WLTP, İngilizce ”Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure” kısaltmasından meydana gelmiştir. Türkçeye Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü olarak çevrilmektedir. Eylül 2017 itibariyle, otomobiller için eski NEDC laboratuvar testi kademeli olarak yeni WLTP testi (Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü) ile değiştirilmiştir.

Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC) adı verilen eski laboratuvar testi 1980’lerde tasarlandı. Teknoloji ve sürüş koşullarındaki gelişmeler nedeniyle modası geçmiş hale geldi. Avrupa Birliği bu nedenle Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP) adı verilen yeni bir test geliştirdi. AB otomobil endüstrisi, WLTP’ye geçişi memnuniyetle karşılamaktadır ve bu yeni test döngüsünün geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunmuştur.

Eski NEDC testi, teorik bir sürüş profiline göre test değerlerini belirlerken, WLTP döngüsü dünyanın dört bir yanından toplanan gerçek sürüş verileri kullanılarak geliştirildi. WLTP bu nedenle günlük sürüş profillerini daha iyi temsil eder.

WLTP nedir?
Araç test prosedürleri
WLTP nedir? Araç test prosedürleri

WLTP sürüş döngüsü, farklı ortalama hızlara sahip dört bölüme ayrılmıştır: düşük, orta, yüksek ve ekstra yüksek. Her parça çeşitli sürüş aşamaları, durmalar, hızlanma ve frenleme aşamaları içerir. Belirli bir araba tipi için, her güç aktarma sistemi yapılandırması, aracın en hafif (en ekonomik) ve en ağır (en az ekonomik) versiyonu için WLTP ile test edilir.

WLTP, farklı dünya bölgelerinde küresel bir test döngüsü olarak kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir, bu nedenle kirletici ve CO2 emisyonlarının yanı sıra yakıt tüketimi değerleri dünya çapında karşılaştırılabilir olacaktır. Bununla birlikte, WLTP’nin ortak bir küresel ‘çekirdeği’ varken, Avrupa Birliği ve diğer bölgeler, testi karayolu trafik yasalarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı şekillerde uygulayacaktır.

WLTP ile NEDC arasındaki farklar nelerdir?

KriterNEDCWLTP
Test DöngüsüTek test döngüsüGerçek sürüşü daha iyi temsil eden dinamik test döngüsü
Döngü Zamanı20 dakika30 dakika
Döngü Mesafesi11 kilometre23,25 kilometre
Sürüş Aşamaları2 aşama: %66 şehir içi, %34 şehir dışı4 ilave dinamik aşama: %52 şehir içi, %48 şehir dışı
Ortalama Hız34 km/s46,5 km/s
Maksimum Hız120 km/s131 km/s
Opsiyonel Ekipman EtkisiCO2 ve yakıt performansı etkisi göz ardı edilmiştirAraçtan araca değişen ilave özellikler dikkate alınmıştır
Vites DeğişimleriSabit vites geçiş noktalarıHer araç için farklı vites değiştirme noktaları
Hava Sıcaklığı20-30 derecede ölçümler23 derecede ölçümler. CO2 değerleri 14 dereceye ayarlanmıştır
WLTP ile NEDC arasındaki farkları gösteren tablo

WLTP’nin Avantajları Nelerdir?

WLTP test türü NEDC’ye göre çok daha gerçekçi test koşulları getirmektedir. Bu iyileştirmeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Daha gerçekçi sürüş davranışı,
  • Daha geniş bir sürüş durumu yelpazesi (şehir içi, şehir dışı, banliyö, otoyol, ana yol),
  • Daha uzun test mesafesi,
  • Avrupa ortalamasına daha yakın test hava sıcaklıkları,
  • Daha yüksek ortalama ve maksimum hız,
  • Daha dinamik hızlanma ve frenlemeler,
  • Daha kısa duraklamalar,
  • Her araç için ayrı ayrı dikkate alınan karbondioksit ve yakıt performansı ölçümleri,
  • Daha sıkı araç kurulumu ve ölçüm koşulları,

Tüm bu iyileştirmeler nedeniyle, WLTP, bir arabanın yakıt tüketimini ve emisyonlarını hesaplamak için çok daha doğru bir temel sağlamaktadır.
Bu, laboratuar ölçümlerinin bir arabanın yol performansını daha iyi yansıtmasını sağlayacaktır. WLTP nedir sorusu böylelikle daha iyi anlaşılacaktır.

WLTP, Test Ölçümleri ile Gerçek Değerleri Tamamen Örtüştürebilir mi?

Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP), eski NEDC laboratuar testinden (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) yolda karşılaşılan koşulların çok daha gerçekçi bir temsilini sağlayacak olsa da, tüm olası varyasyonları kapsamayacaktır. Dahası, her bir sürücü farklı bir sürüş tarzına sahip olmaya devam edecektir. Bir sürücü daha muhafazakar bir şekilde araç kullanırken bir diğeri daha hızlı kullanabilir, virajları daha hızlı alabilir veya daha ani fren yapabilir.

Sürüş davranışının, trafik ve hava koşullarının bir ülkeden diğerine değişmeye devam edeceği düşünüldüğünde, test koşullarında ölçülen emisyonlar ile gerçek dünya arasında yine de bir fark olacaktır. Bununla birlikte, tek bir gerçek dünya emisyon değeri olmadığından, yalnızca standartlaştırılmış laboratuvar testleri ile elde edilen değerler, farklı otomobil üreticilerinden farklı otomobil modellerinin emisyonlarını ve yakıt tüketimini doğrudan karşılaştırmamıza izin verir.

WLTP Yakıt Sarfiyatını Azaltabilir mi?

Pratik olarak, aracınızın yakıt tüketimi performansı bu yeni WLTP değerleri ile değişmeyecektir. Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü, NEDC’ye kıyasla bir ve aynı araç için daha yüksek bir g/km CO2 değeri ile sonuçlanacaktır. Çünkü bu daha sıkı ve daha uzun bir testtir. Yani WLTP, bugünün durumuna kıyasla daha iyi bir yansıma sağlayacaktır. Başka bir deyişle, daha yüksek CO2 değeri, artan yakıt tüketimi anlamına gelmez, daha ziyade araçların test edilme şeklindeki değişiklik nedeniyle daha gerçekçi bir CO2 değeri anlamına gelir.

Bu yazımızda WLTP nedir sorusuna yanıt verdik. Daha fazla içeriğe ulaşabilmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

stellantis-nedir Önceki Yazı
Stellantis nedir? Stellantis ne demek?
psa-fca Sonraki Yazı
PSA FCA Birleşmesi