Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Stellantis nedir? Stellantis ne demek?

stellantis-nedir

Stellantis nedir?

Stellantis, iki büyük otomotiv grubunun (FCA ve PSA grup) birleşerek ortaya çıkardığı yeni bir otomotiv grubudur.

Stellantis ne demek?

Stellantis kelime kökeni olarak Latince ”stello” kelimesinden türetilmiştir. Stellantis anlam olarak yıldızlarla aydınlanmak demektir.

Stellantis, gerçek anlamda küresel bir işletmenin ölçeğini, önümüzdeki on yıllar için sürdürülebilir mobilite çözümleri sunabilecek olağanüstü bir yetenek, bilgi birikimi ve kaynak derinliği ile birleştirecektir. Adın Latince kökenleri, kurucu şirketlerinin zengin geçmişine saygı gösterirken, astronominin çağrışımı, endüstriyi değiştiren bu birleşmeyi tetikleyen gerçek iyimserlik, enerji ve yenilenme ruhunu yakalamayı amaçlamaktadır.

Stellantis’te hangi markalar var?

FCA ve PSA otomotiv gruplarının birleşmesiyle ortaya çıkan Stellantis’te otomotiv endüstrisinde uzun yıllardır ağırlığı olan birçok marka bulunuyor.

Bu markaları sıralamak gerekirse: FCA grup çatısı altında bulunan Fiat, Ram, Chrysler, Lancia, Dodge ve Jeep, FCA grubun ana akım satış alanını oluşturuyor. FCA’nın premium satış segmentinde Alfa Romeo ve lüx otomobil segmentinde ise Maserati yer almakta.

PSA gruba baktığımızda ana satış grubunu oluşturan markaların Peugeot, Citroen, Opel ve Vauxhall’un oluşturduğunu görüyoruz. Bunun dışında premium segmentte DS Automobiles da PSA çatısı altında yer alıyor. PSA grubun henüz lüx otomobil segmentinde ise bir markası bulunmamakta.

Stellantis nedir
stellantis nedir

FCA / PSA (Stellantis), birleşmenin 2021 yılının ilk çeyreğinde beklenen tamamlanması öncesinde, “Süreçteki bir sonraki adım, kurumsal marka kimliği olacak bir logonun ortaya çıkması olacak” dedi.

Birleşmenin, FCA ve PSA’nın balayına başlayabilmesi için hem otomobil üreticilerinin hissedarlarının hem de çeşitli düzenleyicilerin onayına ihtiyacı var ve bu onay Avrupa Birliği’nin ilgili organlarınca verilmiş durumda.

Stellantis birleşmesinin arkasında yukarıda bahsi geçen otomotiv gruplarının ortak üretim platformlarını değerlendirerek maliyet tasarrufuna gitmek istemesi yatıyor. Ayrıca AB yeşil mutabakatı sebebiyle yükselen emisyon standartları kalitesi de otomobil üreticilerini zor durumda bırakıyor. Bununla ilgili euro 7 motor nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllarda ABD’li otomotiv devi General Motors ile anlaşmaya vararak Opel ve Vauxhall’u satın alan PSA Grup bu birleşmeyle otomotiv piyasasındaki hedeflerini ve alanını genişletmekte kararlı görünüyor.

Bu yazımızda Stellantis nedir? Stellantis ne demek? Stellantis’te hangi otomobil markaları yer alıyor sorularına cevap verdik. Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

yalanci-hararet-nedir Önceki Yazı
Yalancı hararet nedir?
WLTP nedir Sonraki Yazı
WLTP Nedir? Araç Test Prosedürleri