Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Renault Zoe – Elektrikli Araba İncelemeleri

renault-zoe-2020

Elektrikli araba incelemeleri serimizin ikinci misafiri yine bir Renault modeli. Son dönemde adından bahsettirebilen bir elektrikli otomobil olan ve Renault’nun Twizy dışında Türkiye’de satışa sunulan bir diğer elektrikli otomobili Renault Zoe.

Yeni Elektrikli Zoe 2020
Yeni Elektrikli Zoe 2020

Renault Zoe Şarj Süresi Ne Kadar?

Renault Zoe şarj süresi bakımından oldukça hızlı diyebiliriz. Halihazırda Türkiye’de hızlı şarj istasyonlarının sayısı çok az olsa da eğer şanslıysanız ve bir hızlı şarj istasyonu bulduysanız Zoe’yi %0’dan %100’e 1,5 saat içinde şarj edebilirsiniz. Bu süre oldukça makul bir süredir. Uzun bir yola çıktığınızı ve yarım saatlik bir mola verdiğinizi düşünelim. Bu yarım saatlik sürede hızlı şarj istasyonunda şarja taktığınız aracınız yaklaşık 120 kilometrelik ek bir menzili size kazandıracak. Bahsettiğimiz istasyonlar saatte 50 kW elektrik aktarımı yapmakta. Bunu da belirtmiş olalım.

Öte yandan eğer Zoe’yi ev tipi bir şarj aletiyle şarj etmeye çalışırsanız harcanan süre oldukça artıyor. Ev tipi şarj aletlerinin saatlik verim gücünü 2.3 kW olarak düşünürsek elektrikli otomobiliniz %0’dan %100’e 37 saatte ancak ulaşabilecektir. Bu da gerçekten sabredilecek bir süre değil!

Renault Zoe - Elektrikli Araba İnceleme
Zoe – Elektrikli Araba İnceleme

Renault Zoe Menzili Ne Kadar?

Yeni Zoe’nin batarya kapasitesi 52 kWh olarak üretilmiş. Bu batarya kapasitesi WLTP test prosedürüne göre 396 kilometrelik menzil sunuyor. Bu oldukça iyi bir değer. Çoğu elektrikli arabanın özellikle şehir içi için tasarlandığını hesaba katarsak 396 km’lik menzil günlük kullanımı çok rahat bir biçimde karşılayacaktır. Hatta muhtemelen ev ve iş arasında günlük kullanımda bulunan bir sürücü evine %80 ve üstünde bir şarjla döneceği için evde şarj süresi de azalacaktır.

Unutmadan bu menzilin hava, yol ve sürüş parametrelerine bağlı olarak değişebileceğini de belirtelim. Soğuk havalar birçok içten yanmalı motor için olduğu gibi elektrikli motorlar ve aküler için de fazladan enerji sarfiyatı anlamına geliyor. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz menzil uzunluğu 20 derece ve 70 kilometre/saatlik hızın altındaki hızlarda geçerli. Örneğin kış ayında (0 derece), saatte 100 km hızla bir yolculuk yapmak isterseniz menzil 240 kilometreye kadar düşüyor.

Renault Zoe - Elektrikli Araba İnceleme
Yeni Zoe 16 inç jantlar

Yeni Zoe’nin Teknik Özellikleri

Zoe’nin bataryası’nın 52 kW’lık ”zero emission” bir batarya olduğuna değindik. Zoe’de kullanılan elektrikli motora bakacak olursak 80 kW’lık (108 beygir) R110 isimli elektrikli motoru görüyoruz. Renault ZE batarya ve Renault Zoe Zen motoruna değindikten sonra Zoe’nin 225 Nm’lik torka sahip olduğunu da belirtelim.

Bu özelliklerin dışında Renault’nun Zoe için Mod B olarak adlandırdığı ve bizim de birçok elektrikli araçta gördüğümüz rejenerasyon kısmına değinelim. Evet, diğer birçok elektrikli otomobil gibi Zoe de rejeneratif frenleme özelliğine sahip. Buna göre aracın hareket halinde ürettiği enerji depolanabiliyor. Aracınız depoladığı enerjiyle hem frenleme yapıyor hem de bataryaya ilave enerji stoğu yapıyor.

Diğer teknik özellikler

Zoe’nin bagaj hacmi 338 litre. Bu değer B segmenti arabalarda sıklıkla duyduğumuz 300-350 litre aralığında değişen bagaj hacmi değerlerine uygun. Dolayısıyla bu konuda da Yeni Zoe’nin yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Renault Zoe - Elektrikli Araba İnceleme
Zoe 7 inçlik Multimedya Ekranına sahip

Zoe Maksimum Hız

Yeni Zoe’nin maksimum hızı saatte 135 kilometre. Bu hızı yetersiz bulduysanız daha önceden de belirttiğimiz bir konuya tekrar değinmemiz gerekiyor. Özellikle Türkiye pazarında yer alan çoğu elektrikli otomobil şehir içi kısa mesafe sürüşlerinde kullanılmaya çok daha uygun otomobiller. Dolayısıyla şehir içinde evinizden işinize giderken 140-150 km/saatlik hızlara ihtiyacınız olmayacak. Ancak uzun yola çıkmak istiyorsanız da şarj süresinin yeterli olması için 100 km/saatlik hızların üzerine çıkmak çok da verimli olmayacaktır.

E Shifter Vites Nedir?

Daha önce incelediğimiz Twizy gibi Zoe 2020’de 1 vitese sahip. Renault, bu noktada Zoe’de kullandığı vitese E shifter adını takmış. Vitesin yanında bulunan dokunmatik ekrandan D/B, N ve R harflerini kullanabiliyorsunuz. Vites konusunda da Zoe, elektrikli ambiyansı hiç bozmamış gibi duruyor.

Renault Zoe Fiyat

Renault Zoe fiyatı konusunda değinecek olursak, aracın fiyatı yazımızın yayına girdiği 29 Aralık 2020 tarihi itibarıyla 392.900 TL‘den başlamaktadır. Renault Zoe fiyat listesi güncellemelerini takip etmek için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. 2020 fiyat listesi konusunda Zoe’yi bir miktar pahalı olarak değerlendirebiliriz çünkü satış sunulan donanımında sis farları ve ön-arka park sensörlerinin dahi opsiyonel olarak sunulduğunu görüyoruz.

Bu yazımızda bir elektrikli araç olan Renault Zoe 2020’den bahsettik. Elektrikli araç batarya tipleriyle iligili yazımızı okuyarak Zoe’de kullanılan lityum iyon batarya ve diğer batarya tipleriyle iligili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

renault-twizy Önceki Yazı
Renault Twizy – Elektrikli Araba İncelemeleri
elektrikli-arabalarin-gelecegi Sonraki Yazı
Elektrikli Arabaların Geleceği