Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Renault Twizy – Elektrikli Araba İncelemeleri

renault-twizy

Dünya elektrikli arabalara hızla ve giderek daha fazla şekilde yöneliyor. Otoizmir.net olarak biz de elektrikli arabaların geleceğini merak ediyoruz. Renault Twizy farklı tasarımıyla ”Elektrikli Araba İncelemeleri” konu başlığının ilk misafiri olacak.

Renault Twizy - Elektrikli Araba İncelemeleri
Renault Twizy – Elektrikli Araba İncelemeleri

Z.E. ne demek?

Renault Twizy’nin şarj ve menzil özellikleri, tasarımı, fiyatı, teknik özellikleri, donanımı ve daha birçok konuya değinmeden önce kısa bir bilgi vererek başlayalım:

Renault’nun birçok aracında yer alan ”Z.E.” kısaltması ‘‘Zero Emission” kelimesinin baş harflerinden oluşturulmuştur ve Türkçe sıfır emisyon anlamına gelmektedir.

Z.E. Renault’nun ürettiği Twizy, Zoe, Fluence, Kangoo ve daha birçok modelde yer almaktadır.

Renault Twizy Şarj ve Menzil

Elektrikli arabalar belirttiğimiz gibi giderek daha fazla ilgi topluyor. Onlar ilgi topladıkça onlara dair problemler ya da kısıtlar da dikkat çekiyor ve tartışmalara veya soru işaretlerine sebep oluyor. Bu soru işaretlerinin büyük bir kısmı da şarj ve menzil sorusunun sonuna konmakta.

Twizy kaç saatte şarj oluyor?

Renault Twizy’nin %100 şarj olma süresi 3 buçuk saati buluyor. Bu şu anlama geliyor: Aracın ön kısmından çekip uzatabildiğiniz şarj kablosunu 220 voltluk bir prize taktığınızda bekleyeceğiniz maksimum süre 3 saat 30 dakika. Ayrıca otomobilde Liyum iyon tipi batarya kullanıldığını da belirtelim.

Bu konuda yaşanabilecek sorun elektrikli şarj istasyon sayısının henüz yeterli sayıda olmayışından kaynaklanıyor. Ancak Twizy’nin otomatik şanzımanı, siz gaza basmadığınızda veya fren yaptığınızda enerjinin bir kısmını bataryaya aktarıp menzilinizin uzamasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca aracın gösterge panelinden bataryanın durumunu ve tahminin menzilinizi görebiliyorsunuz.

Twizy, siz onu şarja taktığınızda şarj ünitesi yardımıyla çektiği elektriği 6,1 kilowatt saatlik kapasiteye sahip aküsünde biriktirmektedir. Akü, depoladığı enerjiyi güc dönüştürücüye, güç dönüştücü de motora göndermekte ve Twizy bu sayede hareket etmektedir.

Twizy’nin Teknik Özellikleri

Elektrikli araçlar henüz kullanıcının istediği her özelliği bir arada tam olarak veremiyor. En azından çoğu marka birçok eksikliği gidermek için çalışıyor. Kullanıcılar elbette satın aldıkları aracın, elektrikli ya da içten yanmalı motora sahip olsun, performanslı çalışmasını, 0-100’ünün 10 saniyenin altında olmasını bekleyebilir. Araç, elektrikli bile olsa yüksek hızlara çıkılmak istenebilir. Fakat bu talepler yerine getirilirse başka bir taraftan kısmak gerekiyor ki o alan menzil oluyor. Hal böyleyken yeni üretilen elektrikli araçlar için üreticilerin ‘şehir içi kullanım’ kavramını vurguladıklarını görüyoruz. Belki de bu vurguya en çok uyan elektrikli araba Renaul Twizy.

Twizy motor gücü ne kadar?

Twizy’nin teknik özelliklerine yakından bakacak olursak motorun gücü 13 kwH. Bu değer alışık olduğumuz beygir gücü değerine dönüştürülünce 17 beygire denk düşüyor.

Twizy maksimum hızı ne kadar?

Aracın maksimumum hızı saatte 80 km. Bu değerden de anladığımız gibi Twizy tam olarak şehir içinde, kısa mesafeli sürüşler için tasarlanmış veya marka böyle bir beyanda bulunmasa da aracın bu yönde kullanılması, uzun yolda veya performanslı kullanımlara çok da yatkın değil!

Twizy’nin menzili kaç kilometre?

Maksimum şarj süresi daha önce de belirttiğimiz gibi 3 saat 30 dakika ve menzil olarak Renault’nun verdiği değer 100 kilometre. 100 km’lik menziliyle Twizy elektrikli araba sektöründe genel olarak duyduğumuz 300-350 kilometrelik menzil aralığının biraz gerisinde kalmış durumda.

Bu arada bu noktada belirtmemiz gereken bir husus var: İçten yanmalı motorlarda da yaşandığı gibi hava sıcaklığı, yol kalitesi, sürüş tipi, zemin tipi ve daha birçok etken menzili etkilemektedir.

renault-twizy
elektrikli araba incelemesi
renault twizy'nin menzili ne kadar
renault twizy'nin şarj süresi
renault twizy teknik özellikler
Renault twizy fiyatı
Renaul Twizy İnceleme

Twizy’nin Boyutları

Twizy gerçekten ilk bakışta dikkati çeken bir tasarıma ve daha önce büyüklüğe sahip. Aracın uzunluğu, ağırlığı ve yüksekliği gibi bilgileri aşağıda veriyor olacağız:

Twizy’nin yüksekliği kaç metre?

Twizy’nin yüksekliği için yuvarlayarak 1.5 metre diyebiliriz. Tam da göründüğü gibi oldukça ufak, her yere sığabilecek bir araç!

Twizy’nin uzunluğu ne kadar?

Twizy tıpkı yüksekliği gibi uzunluk konusunda da yer kaplamayan bir otomobil. Twizy’nin uzunluğu 2.3 metre.

Onun dışında Twizy 31 litrelik bagaj hacmi ve 1.7 metrelik dingil mesafesine sahip elektrikli bir araba olarak yollarda dikkati üzerine çekmeye devam ediyor!

Twizy’nin fiyatı ne kadar?

Twizy tek paket olan Urban paketi ile satışa sunuluyor ve yazımızın yayında olduğu tarih olan 27 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tavsiye edilen satış fiyatı 163.900 TL‘den başlıyor.

Bu yazımızda bir elektrikli araç olan Renault Twizy’den bahsettik. Elektrikli araç batarya tipleriyle iligili yazımızı okuyarak Twizy’de kullanılan lityum iyon batarya ve diğer batarya tipleriyle iligili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

renault-zoe-2020 Sonraki Yazı
Renault Zoe – Elektrikli Araba İncelemeleri