Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

PSA FCA Birleşmesi

psa-fca

Fiat Chrysler (FCA) ve PSA Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yatırımcıların dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisini yaratmak için 52 milyar dolarlık bir birleşmeye onay verdiklerini ve Stellantis adlı yeni şirketin hisselerinin iki hafta içinde işlem görmeye başlayacağını söyledi. Böylece PSA FCA birleşmesi hayata geçiyor.

Stellantis’in dünya çapında yaklaşık 8 milyon aracın yıllık üretimi ve 165 milyar Euro’nun (203 milyar $) üzerindeki geliri olacak. Yeni kurulan firmanın otomobil endüstrisinin yeni elektrifikasyon çağına atlamasında kilit bir rol oynaması bekleniyor.

Stellantis, FCA’nın Fiat, Maserati ve ABD odaklı Jeep, Dodge ve Ram’dan PSA’nın geleneksel olarak Avrupa odaklı Peugeot, Citroen, Opel ve DS’ye kadar 14 markasına sahip olacak.

FCA ve PSA, bu yılın ilk çeyreğinde kapanışı hedefleyen daha önceki bir gösterge öncesinde, ilişkilerini 16 Ocak’ta tamamlamayı beklediklerini söyledi.

PSA FCA Birleşmesi
PSA FCA Birleşmesi

Stellantis hisseleri 18 Ocak’ta Milan ve Paris’te işlem görmeye başlayacak. Ertesi gün New York’ta iki otomobil üreticisi ortak bir açıklamada bulunacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle Pazartesi günü erken saatlerde iki ayrı olağanüstü hissedar toplantısı düzenlendi. Her gruptaki yatırımcılar, kullanılan oyların% 99’unun üzerinde onay oranları ile birleşmeyi destekledi.

PSA İcra Kurulu Başkanı ve Stellantis’in gelecekteki CEO’su Carlos Tavares, “Bu birleşmeye hazırız” dedi.

Tavares, otomobil üreticisinin Çin’deki servetini canlandırmak, genişleyen bir imparatorluğu rasyonelleştirmek ve muazzam kapasite aşımını ele almak ve rakipleri gibi daha temiz arabalar yaratmaya odaklanmak zorunda kalacak.

PSA FCA Birleşmesinin Geleceği

Stellantis’in gelecekteki başkanı olan FCA Başkanı John Elkann, yeni otomobil üreticisinin “önümüzdeki on yıl mobiliteyi yeniden tanımlarken lider bir rol oynayacağını” söyledi.

Stellantis’in ana kuzey Amerika operasyonlarının başına geçecek olan FCA CEO’su Mike Manley, beklenen birlikteliğin % 40’ının birleşmeden kaynaklanacağını söyledi. 5 milyar Euro’dan fazla olması beklenen, platformların ve güç aktarma organlarının yakınlaşması ve Ar-Ge yatırımlarının optimize edilmesinden kaynaklanacak.

Manley, birlikteliklerinin % 35’inin satın almalardaki tasarruflardan kaynaklanacağını söyledi. Diğer% 7’nin ise satış operasyonlarındaki tasarruflardan ve genel giderlerden gelecek.

Birleşmenin geri kalanının lojistik, tedarik zinciri, kalite ve pazar sonrası operasyonlar gibi diğer fonksiyonların optimizasyonundan beklendiğini de sözlerine ekledi.

FCA, ayrı bir açıklamada, hissedarlarına birleşme tamamlandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede planlanan 2,9 milyar euro özel temettü ödeyeceğini söyledi.

PSA ve FCA hiçbir tesisi kapatmama sözü verdiler. PSA FCA birleşmesi konusunun otomotiv sektörünü ve elektrikli otomobil pazarını nasıl etkileyeceğini önümüzdeki yıllarda çok daha net göreceğiz.

Bize destek vermek için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

WLTP nedir Önceki Yazı
WLTP Nedir? Araç Test Prosedürleri
elektrikli-arabalarin-gelecegi Sonraki Yazı
Elektrikli Arabaların Geleceği