Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Lidar Sensör Nedir?

lidar nedir

Lidar ne demek?

Lidar nedir? Lidar kelimesi İngilizce ”Light Detection and Ranging” ifadesinin kısaltılmış halidir. Bazen “lazer tarama” veya “3D tarama” olarak adlandırılır. Lidar teknolojisi, incelenen ortamın 3 boyutlu temsilini oluşturmak için göze zarar vermeyen lazer ışınları kullanır.

LiDAR temelde radar ya da ”Radio Detection And Ranging” ile benzerlik gösterir. Bu bir tesadüf değildir. Çevrede neler olup bittiğini tespit etmek için kullanılan birbirinden farklı iki yöntemdir radar ve lidar.

Radar, bir alıcıdan radyo dalgaları iletir. Radyo dalgaları daha sonra, söz konusu nesnelerin nasıl ve nerede hareket ettiğini tespit etmek için alıcının çevresindeki nesnelerden seker. Bir fırtına bulutunun ne kadar hızlı ve hangi yönde hareket ettiğini ölçen bir hava durumu radarı örnek olarak düşünebilirsiniz.

Öte yandan LiDAR, ışık spektrumundan görünmez ışık demetleri fırlatır. Bu, bir LiDAR sensörünün çevresindeki ortamı haritalamak için kızılötesi ve ultraviyole ışık kullanabileceği anlamına gelir. Çevresindeki nesnelerin hem fiziksel boyutlarını hem de hareketini (varsa) hissedebilir. Başka bir deyişle, LiDAR, lazer ışınlarını kullanarak etrafınızda neler olup bittiğini anlamanın bir yoludur.

Lidar nedir?
Lidar nedir?

Lidar Sensörü Nasıl Çalışır?

Tipik bir lidar sensörü, çevredeki ortama atımlı ışık dalgaları yayar. Bu atımlar çevredeki nesnelerden sekerek sensöre geri döner. Sensör, kat ettiği mesafeyi hesaplamak için her ışık atımının sensöre dönmesi için geçen süreyi kullanır. Bu işlemi saniyede milyonlarca kez tekrarlamak, çevrenin kesin, gerçek zamanlı bir 3 boyutlu haritasını oluşturur. Yerleşik bir bilgisayar bu haritayı güvenli navigasyon için kullanabilir.

Lidar arabalarda nasıl kullanılır?

Otonom bir aracın üzerine monte edilmiş dönen bir cihaz fark etmiş olabilirsiniz. Ancak bazılarında kaportaya monte edilmiştir. Bu cihaz, sürücüsüz araçların gözü görevi gören LiDAR’dır. Lidar, otonom araçlara kendilerini güvenli bir şekilde sürmelerine yardımcı olmak için çevrenin 360 derecelik bir görünümünü sağlar.

Sürekli dönen LiDAR sistemi, her saniye binlerce lazer darbesi gönderir. Bu darbeler etraftaki nesnelerle çarpışır ve geri yansır. Ortaya çıkan ışık yansımaları daha sonra bir 3B nokta bulutu oluşturmak için kullanılır. Yerleşik bir bilgisayar, her lazerin yansıma noktasını kaydeder ve bu hızla güncellenen nokta bulutunu animasyonlu bir 3B gösterime çevirir.

Işığın hızı ve kapladığı mesafe ölçülerek 3 boyutlu gösterim oluşturulur ve bu da aracın diğer etraftaki nesnelerle konumunu belirlemeye yardımcı olur.

3 boyutlu gösterim, araçtan geçen araçlar ile önündeki diğer araçlar arasındaki mesafeyi izler. Aracı yavaşlatmak veya durdurmak için frenlere komut vermeye yardımcı olur. Önünüzdeki yol açık olduğunda ise aracın hızlanmasına da izin verir.

LiDAR ayrıca Ön Tarama adı verilen yeni bir gelişime dahil ediliyor. Ön Tarama’da lazer, yol yüzeyini saniyede birkaç yüz kez tarar. Bu bilgi daha sonra araç bilgisayarına aktarılır ve her tekerlekteki ayrı süspansiyon ayarlanarak bir saniyeden kısa sürede işlenir.

LiDAR’ın yardımıyla, otonom araçlar sorunsuz bir şekilde hareket eder ve önlerindeki engelleri tespit ederek çarpışmaları önler. Bu, taşıtların güvenliğini artırır ve otonom arabaları kazalara daha az eğilimli hale getirir çünkü insan ihmali ve aceleci sürüş riski yoktur.

Bu yazımızda Lidar nedir? sorusunun cevabını verdik.

Daha fazla güncel içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

apple car Önceki Yazı
Apple Car
arac-akusunun-bitmesi Sonraki Yazı
Aracınızın Aküsünü Bitiren 7 Durum