Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

LED VE LED MATRİX NEDİR?

matrix led teknolojisi

Bu yazımızda sizlere otomobillerdeki LED ve LED Matrix ışık kaynaklı far türlerini tanıtmaya ve bu türlerin aralarındaki farklara değinmeye çalışacağız. Bunu yaparken LED ile Halojen far arasındaki farklara da atıfta bulunacağız. LED’lerin olumlu-olumsuz özelliklerine ve maliyetlerine bakacağız. Son olarak da LED Matrix’in getirdiklerini inceleyeceğiz.

LED FARLAR

LED ya da İngilizce açılımıyla Light Emitting Diode yani ışık yayan ve akımı tek yönlü aktaran bir devredir. Halojen ampulden farklı olarak içerisinde ısıtılmış filaman, floresanlardan farklı olarak da gaz deşarjı bulunmaz. Aşağıda iki bacaklı, basit bir LED örneği görebilirsiniz.

Çift Bacaklı Basit Led Örneği

Yeni üretim araçların gündüz farlarında kullanılan LED teknolojisi Audi R8 V10 ile 2008 yılında ilk kez bir aracın tüm far aksamında (all-LED) kullanıldı. Basit gibi gözüken bu elektrik devresi yeni arabalarda neden tercih ediliyor? Bunun birçok gerekçesi var:

  • Öncelikle görece eski diyebileceğimiz araçlarda sıklıkla kullanılan halojen farlara kıyasla LED farlar %40’a kadar daha az amper elektrik harcıyorlar yani aküyü ve motoru daha az uğraştırıyorlar ve buna rağmen daha parlak bir ışık yayıyorlar çünkü ışığı daha yoğun bir biçimde saçabiliyorlar.
  • Açığa çıkardıkları ısı miktarları da yine halojen ışık kaynaklı bir fara göre çok daha az. Bu durum arabanızın farının ısınmasını engellediğinden farın kullanım ömrü uzuyor. Ayrıca yüksek ısının bir diğer dezavantajı olan farın iç kısımdan sararması sorunu da ortaya çıkmamış oluyor.
  • Son yıllarda araçların tasarımlarının iyileştirilmesinde başvurulan bir element olarak da öne çıkan LED’leri aracın herhangi bir bölümüne monte etmek de oldukça kolay bir işlem çünkü çok dar bölgelere dahi takılabilecek ebattalar.
  • LED’lerin son dönem arabalarda tercih edilmesine bir başka neden de yine bu durumla ilgili: LED’lerin boyutları ufak olduğundan tasarım konusunda; örneğin, sinyal lambalarının konumuyla ilgili bir alan açılmasına imkân verdiklerinden tasarımcıların elini rahatlatıyorlar.
  • LED’lerle alakalı başka bir artı da odak çizgisine sahip ve ortalamanın üstünde bir ışık şiddeti üretebilen bir LED ile karşıdan gelen sürücünün gözünü almadan uzun mesafeleri aydınlatabilmeleridir. Yine son dönemde üretilen araçlar bu özelliği destekleyici şekilde otomatik far asistanları geliştirmekteler. Elbette bunda gelişen sensor teknolojisinin de katkısı büyük.
  • Tabi LED’lerin tüm bu artılarının bir de götürüsü var: Maliyet.
Led Far Örneği

LED FAR MALİYETLERİ

LED farların maliyetleri Halojen ve Xenon ışık kaynaklı araba farlarına göre daha yüksektir. Maliyet konusunda etkili olan faktörler: ışık kaynağının (farın) ışığı yayma gücü olarak tanımlanabilecek lümen değeri (lm), farın tükettiği elektrik miktarı, farın üretiminde kullanılan malzemenin sorunsuz çalışabildiği sıcaklık değerleri, tepkime süresi vs. olarak sıralanabilir.

Kasım 2020 itibarıyla bazı LED far ampullerinin fiyatları ve özellikleri şöyle:

  AMPUL TÜRÜ  LÜMEN DEĞERİ  MARKA  FİYAT
H49600CSP STARK600 TL
H712000CSP STARK650 TL
H46500AKE330 TL
H710000PHOTON MILESTONE700 TL
Kasım 2020 Led Ampul Fiyat Tablosu

MATRİX LED TEKNOLOJİSİ

Audi all-LED’den sonra 2013 yılında A8 ile Matrix LED teknolojisini tanıttı. Audi bu teknolojiyi şöyle duyurdu:

Uzun huzmeli far ünitesi 25 ayrı bölümden oluşmaktadır. Küçük LED’ler birbirine seri halinde bağlı bir biçimde, lensler ve reflektörler ile birlikte çalışmaktadır. Bu üniteler ayrı ayrı etkinleştirilebilir, devre dışı bırakılabilir ya da karartılabilirler.

Audi Resmi Web Sayfası

Matrix LED teknolojisi tek bir uzun huzmeli far yerine daha küçük ve sayıca daha fazla ünite yerleştirerek bu üniteleri kamera, sensor ve lens gibi diğer ekipmanlarla birlikte çalışır hale getirdi. Böylece hıza ya da çevre koşullarına (etraftaki araçlar, kavşaklar, gölgeler vs.) göre etkinleşebilen ya da kararabilen bir far teknolojisi ortaya çıkmış oldu.

Audi Led Matrix Örneği

Bir elektrik kontrol ünitesine bağlı şekilde çalışan Matrix LED üniteleri karşıdan gelen sürücünün gözünü almayacak biçimde çalışırlar. Trafik tespit cihazı sayesinde etraftaki araçlar ve muhtemel senaryolar belirlenir. Buna göre, karanlığın en iyi şekilde aydınlatılması için üniteler sistem tarafından harekete geçirilirler.

Aracınızda hangi ampul türünün kullanıldığını, fabrika çıkışındaki orijinal ampul türünü öğrenmek istiyorsanız ”Araç Ampul Türü Öğrenme” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

lastik oteli Sonraki Yazı
LASTİK OTELİ NEDİR?