Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

LASTİK OTELİ NEDİR?

oto lastik-jant

Bu yazımızda lastik oteli nedir? Lastik oteli fiyatları, lastik oteli maliyeti, lastik depolama hizmeti nedir? Lastiklerinizi evde veya garajınızda nasıl koruyabilirsiniz sorularının cevaplarını vereceğiz.

EVDE LASTİK SAKLAMA

Lastiklerinizi bir lastik otelinde depolamak size çok maliyetli geliyorsa bu yolu da seçebilirsiniz. Burada öne çıkan soru lastiklerin en iyi durumda kalmaları için nasıl ve nerede saklanacağıdır.

  • Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, lastik duvarında oluşabilecek çatlaklardır. Bu, lastikler uzun süre kullanılmadığında ortaya çıkar. Lastikler hareket halindeyken, anti-UV oksidasyon kimyasalları lastikleri esnek tutar. Ancak hareket halinde olmadıklarında, bu kimyasallar eşit olarak dağılmaz ve kuru lekeler oluşur.
  • Bu nedenle, lastikleriniz depodayken UV’ye maruz kalmayı en aza indirmeniz gerekir. Hafif sabunlu bir deterjan kullanarak temizledikten ve kurumaya bıraktıktan sonra, orijinal konumlarını (sol ön, sağ arka vb.) işaretlemek için bir lastik işaretleyici kullanın. Sonra her lastiği opak siyah bir çantaya sarın. Lastik koruma poşetleri satın alabilir veya siyah çöp poşetleri kullanabilirsiniz. Sızdırmaz hale getirmeden önce mümkün olduğunca fazla hava çıkarmaya çalışın.
  • Lastiklerinizi yerden uzakta, ideal olarak bir lastik rafında, serin, kuru ve temiz bir ortamda saklayın. Lastikleri herhangi bir ısıtma veya sıcak su kaynaklarından uzak tutun.
  • Lastiklerinizi dikkatlice saklamış olsanız bile, kullanmama nedeniyle kuruyabilir. Bunları arabanıza yeniden takmadan önce herhangi bir çatlak olup olmadığına dikkatlice bakın.
Lastik Oteli
Lastik Oteli

Lastik Otelinde Muhafaza

Lastiklerinizi mevsime göre değiştirdiğinizde eski lastiklerinizi saklamanız büyük bir probleme dönüşüyor. Gerek lastiklerin kapladığı alan gerekse depolama yapmak için seçtiğiniz yerin lastiğin korunması için tam olarak uygun olmaması soruna neden oluyor. Bu sorunlara çözüm üretmek için bazı firmalar garajlarında müşterilerinin lastiklerini depolamaya karar vermişler ve lastik oteli dediğimiz kavram ortaya çıkmış.

Gerek yazlık gerek kışlık veya fazladan sahip olduğunuz dört mevsim lastiklerinizi sigortalı bir biçimde muhafaza ettirebilir, hem alandan hem zamandan tasarruf edebilirsiniz. Lastik oteli hizmeti veren firmaların genellikle vadettiği hizmet alt başlıkları şu şekildedir:

Temizlik

Biraz deterjan, su ve lastik fırçası kullanarak, saklamadan önce lastikler temizlenir. Bu, bir mevsimin yol kirini ve fren tozunu gidermeye yardımcı olacaktır. Lastikler tekerleklerine takılıysa jant kısımları da temizlenir. Bir sonraki adımdan önce tamamen kuru olduklarından emin olunur.

Poşetleme

Her lastik, sığacağı büyük, hava geçirmez bir özel kılıf veya torbaya konur. Torbanın (ve lastiğin) nemsiz olduğundan emin olunur, ardından torbadan mümkün olduğunca fazla hava çekilir ve bantla kapatılır. Bu hava geçirmez ortam, yağların kauçuk bileşiklerinden buharlaşmasını azaltacaktır. Özel lastik saklama kutuları veya lastik kılıfları da mevcuttur. Lastiklerin taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştırır ve kir ve tozsuz kalmalarına yardımcı olurlar. Ancak hava geçirmez değildirler.

Uygun Muhafaza Ortamı

Depo sıcaklığı +25 ºC’nin altında, tercihen karanlık ve +15 C’nin altında olmalıdır. Sıcaklık 25 C’nin üzerinde veya 0 C’nin altındaysa kauçuğun özellikleri lastiğin nihai hizmet ömrünü etkileyerek değişebilir. Soğuk depolamanın kauçuk ürünler üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Lastik Poşeti

Aşırı nemli koşullardan kaçınılmalıdır. Depo havasındaki nem, lastiklerde yoğunlaşma oluşacak kadar yüksek olmamalıdır. Lastikler yağmura, sıçramaya vb. Maruz kalacağı koşullarda depolanmamalıdır.

Lastikler ışıktan, özellikle doğrudan güneş ışığından ve ultraviyole içeriği yüksek yoğun yapay ışıktan korunmalıdır.

Ozonun lastikler üzerinde çok güçlü bir bozucu etkisi vardır. Depo, floresan lambalar veya cıva buharlı lambalar, yüksek gerilimli elektrikli ekipman, elektrik motorları veya kıvılcım veya sessiz elektrik deşarjı oluşturabilecek diğer elektrikli ekipman gibi ozon üreten ekipman içermemelidir.

Mümkünse, lastikler gerilim, basınç veya burulma altında kalmamaları için doğal hallerinde serbestçe depolanmalıdır. Uzun süreli depolama sırasında gelişen güçlü deformiteler, basınç altına alındığında kırılabilir.

Sigorta

Özellikle isimlerini sık sık duyduğumuz lastik firmaları ve daha birçoğu lastiklerinizi sigortalı bir şekilde depolamaktadır.

Bu yazımızda lastik otelinin ne olduğundan, evinizde veya garajınızda lastiğinizi nasıl depolayabileceğinizden, lastik saklamanın nasıl daha sağlıklı olacağından bahsettik.

Oto aksesuarlar ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

Led Araba Farı Önceki Yazı
LED VE LED MATRİX NEDİR?
izmir oto aksesuar Sonraki Yazı
Oto Aksesuar