Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Kışlık lastik kaç derecede takılır?

kis-lastigi-simgesi

Kış lastiği nedir? Kışlık lastik kaç derecede takılır? Kış lastikleri neden kullanılır? Kış lastiği olduğu nasıl anlaşılır? 4 mevsim lastik karda kayar mı? 4 mevsim lastik kışın ceza yer mi? Kışlık lastik kaç derecede takılır? M s lastik kış lastiği yerine geçer mi? MS lastik yazın kullanılır mı? Lastiklerde MS ne anlama geliyor? Kış lastikleri hakkında bilgi. Yazın kış lastiği kullanmak. Kış lastiği ile hız yapılır mı? Kış lastiği yağmurda kayar mı? Kış lastiği kaç derecede çıkarılır? Kış lastiği kullanım şartları nelerdir? Kış lastiği simgeleri.

Kış lastiği nedir?

Kış lastikleri, onlara daha yumuşak bir yapı sağlayan daha yüksek doğal kauçuk içeriğine sahiptir. Lastiklerin kauçuk bileşimi ile yol arasındaki etkileşim, sıcaklıklar yükseldikçe değişir. Bu, lastiklerin kavramasını etkiler.

Kış lastiği neden kullanılır?

Kış lastiği uygulaması ticari araçlar için yasalarla zorunlu hale getirilmiştir. Yaz ve kış lastiklerinin hamur türü, soğuğa dayanıklılıkları, lastik diş derinliği ve yapıları farklılık gösterir.

Kış lastiği olduğu nasıl anlaşılır?

Kış lastiklerinde, lastiğin özellikle kış lastiği olduğunu gösteren bir simge bulunmaktadır. Üç tepe kar tanesi (veya 3PMSF), lastiklerin 661/2009 sayılı AB Yönetmeliği kapsamında karda gerekli minimum performansı geçtiği anlamına gelir. Bu sembol yalnızca kış lastiklerinde görülür.

Kış lastiği simgesi

Kış lastiği uygulaması ne zaman?

Kış lastiği uygulaması 2020 için 1 Aralık 2020 ile 1 Nisan 2021 aralığında geçerlidir. Ticari araçlar bu tarihler arasında kış lastiği kullanmak durumundadırlar.

Kışlık lastik kaç derecede takılır?

Yaz lastikleri +7 C derecenin altında sertleşirken kış lastiklerinin özel olarak geliştirilmiş bileşimi +7 C derecenin altında bile esnekliği garanti eder.

Kış lastiği yağmurda kayar mı?

Kış lastiği (eskiden kar lastiği olarak bilinirdi) aslında yalnızca karlı havalarda kullanılacak diye bir zorunluluk yok. Aslında bu lastikler soğuk havalarda kullanılması için tasarlanmıştır. Yağmurda, buzda, karda ve kuru ama soğuk zeminlerde en iyi performansı gösterecek lastik türü kış lastiğidir.

4 mevsim lastik karda kayar mı?

Dört mevsim lastik ve yaz lastikleri kış lastiklerine nazaran daha sert kauçuktan imal edilirler. Kış lastikleri bu yüzden dört mevsim lastiklere ve yaz lastiklerine göre soğuk zeminlerde daha iyi yol tutuş sağlayacaktır.

Lastiklerde MS ne anlama geliyor?

MS ingilizce ”mud” ve ”snow” yani çamur ve kar kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. MS lastik, dört mevsim ve kış lastiklerinde kullanılan bir ifadedir.

M s lastik kış lastiği yerine geçer mi?

M + S, çamur ve kar anlamına gelir ve lastiğin sırt deseni ve sırt bileşiminin, bir yaz lastiğine kıyasla çamurda ve karda üstün yol tutuşu ve frenleme sunmak üzere tasarlandığını gösterir. Ancak MS lastikler soğuk zeminlerde kış lastikleri kadar yol tutuş performansı gösteremeyebilirler.

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir?

  • Sırt Kauçuğu – Aşırı soğuk sıcaklıklarda, dört mevsim veya yaz lastiğinin sırt kauçuğu sertleşir ve yeterli çekişi sağlayamayacak hale gelir. Bununla mücadele etmek için, kış lastiklerinin lastik sırtı kauçuk bileşenleri esnek kalacak ve lastiğin yolu daha iyi tutmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Diş Derinliği ve Desenleri – Kış lastiklerinin benzersiz bir özelliği, daha derin diş derinlikleri ve benzersiz sırt desenleridir. Daha derin diş derinlikleri kar oluşumunu azaltır ve karda daha iyi çekiş sağlar. Kış lastiği sırt desenleri, karı ve sulu karı kanalize etmek ve suyu dışarı atmak için tasarlanmıştır.
  • Isıran Kenarlar – Kış lastikleri ayrıca daha fazla sayıda ısırma kenarına ve yüksek kılcal damar yoğunluğuna veya başka bir deyişle, sırtta buz üzerinde çekiş sağlayan binlerce küçük yarıklara sahiptir.
Kış lastiği deseni

Kışın yapılan kazalar

Kış aylarında karlı, buzlu ya da sulu zeminde yol tutuşu kaybeden araçlar tarafından yapılan kazaları içeren şu videoyu izleyebilirsiniz.

Kış kazaları

Bu yazımızda kış lastiği ve ms lastik konularına değindik. Çıkardığınız yaz lastiklerinizi nasıl muhafaza edeceğiniz ile ilgili lastik oteli nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca İzmir’de bulunan oto lastik işletmelerine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Daha fazla içeriğe ulaşmak için lütfen:

Sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

izmir-arac-kiralama Önceki Yazı
Araç Kiralama İzmir
elektrikli-arac Sonraki Yazı
Elektrikli araç