Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Hidrojen Yakıt Hücreli Yeni Toyota Mirai

Hidrojen-Yakit-Hucreli-Yeni-Mirai
Hidrojen-Yakit-Hucreli-Yeni-Toyota-Mirai

Japon otomobil markası Toyota. Hidrojen yakıt hücreli yeni Mirai’ni satışa sundu. Hidrojen yakıt hücreli yeni Toyota Mirai yüzde 30 daha uzun menzile sahip olacak şekilde yenilenmiş. Hidrojen yakıt hücreli araçlar ile ilgili detaylı bilgi için şu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yakıt hücreli araç teknolojisinin gelişmesine katkı sağlayarak aslında Toyota sıfır emisyon hedeflemesine de destekte bulunmuş oldu. Toyota, yakıt istasyonlarının eksikliği, yeniden satış değerleri ve hidrojen patlaması riskiyle ilgili endişelerin ortasında, Japon hükümetinin desteğine rağmen niş bir teknoloji olarak kalan yakıt hücreli araçlara (FCV) sürücüleri kazanmayı şimdiye kadar başaramadı.

Mirai’nin baş mühendisi “Hidrojen kullanımı, karbon nötrlüğüne ulaşmada önemli bir faktör olacak” dedi. Araba, hidrojen yakıt hücrelerinin arabaların ötesinde daha geniş bir kullanımı için bir çıkış noktası temsil ettiğini söyledi.

Hidrojen yakıt hücreli sistemi destekleyenler, hidrojen yakıt hücreli arabaların diğer karbon kesici sistemlere göre daha temiz olduğuna inanıyorlar. Gerekçeleri ise yan ürünlerin yalnızca su ve ısıdan ibaret olması. Üstelik bu sistem kömürden, sudan, metandan hatta çöpten bile kendine kaynak sağlayabiliyor. Hal böyleyken kaynaklar açısından fakir olarak nitelendirilebilecek Japonya için bu durum aynı zamanda enerji güvenliği açısından oldukça önemli bir mesele olarak görülüyor.

İlk Mirai kaç adet satılmıştı?

Yakıt hücreli olarak piyasaya sürülen ilk Mirai, satışa sunuluşundan 6 yıl geçmesine karşın yalnızca 11 bin adet satılmıştı. Üstelik Mirai yalnızca Honda ve Hyundai’nin yakıt hücreli otomobilleriyle rekabet etmişti çünkü diğer araç üreticileri elektrikli araçlar lehine bir tavır alıp o alanda bir üretime gitmeyi tercih etmişlerdi.

Yeni Mirai’nin fiyatı ne kadar?

Yeni Mirai, tıpkı birinci nesil Mirai gibi hala sürücülerin bütçesinin çok ötesinde bir fiyata sahip. Hidrojen Yakıt Hücreli Yeni Toyota Mirai Japonya’da 5 milyon yen’e satılıyor. Türk Lirası’na çevirdiğimizde, yeni Mirai’nin fiyatı yaklaşık 380 bin TL’ye denk düşmektedir. Unutmadan ekleyelim, bu fiyat hükümet desteğine rağmen bu seviyelerde seyretmekte.

Mirai’nin menzili ne kadar olacak?

Hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai’nin sürücüleri yakalamaya çalıştığı konu menzil. Mirai, yakıt ikmali yapmadan 800 kilometrelik bir menzili kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca Toyota, arabanın alt kısmından ön bölümüne kadar uzanan hidrojen güç ünitesini çok daha şık bir tasarımla ortaya koydu. Toyota’nın Mirai’ye eklediği bir diğer yenilik ise otonom park özelliği oldu.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

jet-motor-takilmis-new-beetle Önceki Yazı
Jet motorlu Volkswagen Yollarda
hava yastığı ne zaman icat edildi Sonraki Yazı
Hava Yastığı Ne Zaman İcat Edildi?