Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Hava Yastığı Ne Zaman İcat Edildi?

hava yastığı ne zaman icat edildi

Hava Yastığı Ne Zaman İcat Edildi? Hava yastığını kim icat etti? İlk airbag hangi arabada kullanıldı? Hava yastığının içinde hangi gaz var?

Hava yastığı endüstrisinin şafağında, Allen Breed o sırada mevcut olan tek çarpışma algılama teknolojisinin patentini (ABD # 5,071,161) elinde tuttu. Breed, 1968’de bir “sensör ve güvenlik sistemi” icat etmişti. Bu, dünyanın ilk elektromekanik otomotiv hava yastığı sistemiydi. Bununla birlikte, hava yastığı öncülleri için ilkel patentler 1950’lere kadar uzanmaktadır. Patent başvuruları Alman Walter Linderer ve Amerikan John Hetrick tarafından 1951 gibi erken bir tarihte yapılmıştır.

Linderer’in hava yastığı (Alman patent no. 896312), ya tampon temasıyla ya da sürücü tarafından serbest bırakılan bir basınçlı hava sistemine dayanıyordu. Hetrick, 1953’te (ABD # 2,649,311) “otomotiv araçları için emniyet yastığı tertibatı” olarak adlandırdığı ve yine basınçlı havaya dayanan bir patent aldı. 1960’larda yapılan sonraki araştırmalar, basınçlı havanın hava yastıklarını etkili olacak kadar hızlı şişiremediğini kanıtladı.

1964 yılında, Japon otomobil mühendisi Yasuzaburou Kobori, hava yastığı şişmesini tetiklemek için patlayıcı bir cihaz kullanan bir hava yastığı “güvenlik ağı” sistemi geliştiriyordu ve bunun için 14 ülkede patent aldı. Ne yazık ki Kobori, fikirlerinin pratik veya yaygın bir şekilde kullanıldığını görmeden önce 1975’te öldü.

Hava Yastığı Nedir? Airbag ne demektir?

Emniyet kemerleri gibi, hava yastıkları da bir kaza durumunda yaralanmayı azaltmak için tasarlanmış bir tür otomobil güvenlik emniyet sistemidir.

Hava yastığının içinde hangi gaz var?

Direksiyon simidi, gösterge paneli, kapı, tavan ve / veya arabanızın koltuğuna yerleştirilmiş bu gazla şişirilmiş yastıklar, bir yastık içinde bulunan nitrojen gazının hızlı bir şekilde genişlemesini tetiklemek için bir çarpışma sensörü kullanır. yolcular ve sert yüzeyler arasında koruyucu bariyer.

Hava Yastığı Tipleri Nelerdir?

İki ana hava yastığı türü, önden ve yandan darbeye göre tasarlanmıştır. Gelişmiş ön hava yastığı sistemleri, sürücü tarafı ön hava yastığının ve yolcu tarafı ön hava yastığının şişip şişmeyeceğini ve ne kadar güçle şişeceğini otomatik olarak belirler. Uygun güç seviyesi, tipik olarak yolcunun boyutunu, koltuk konumunu, yolcunun emniyet kemeri kullanımını ve kazanın ciddiyetini algılayabilen sensör girdilerinin okumalarına dayanır.

Yan darbeli hava yastıkları, aracın yan tarafına çarpmayı içeren ciddi bir çarpışma durumunda başın ve / veya göğsün korunmasına yardımcı olmak için tasarlanmış şişirilebilir cihazlardır. Üç ana hava yastığı türü vardır: göğüs (veya gövde) airbagleri, baş airbagleri ve baş / göğüs kombinasyonu (veya “birleşik”) hava yastıkları.

Hava Yastığı Ne Zaman İcat Edildi?

Hava yastığı endüstrisinin henüz başlangıcında, Allen Breed o sırada mevcut olan tek çarpışma algılama teknolojisinin patentini elinde bulundurmaktaydı. Breed, 1968’de bir “sensör ve güvenlik sistemi” icat etmişti. Bu, dünyanın ilk elektromekanik otomotiv hava yastığı sistemiydi. Bununla birlikte, hava yastığı öncülleri için ilkel patentler 1950’lere kadar uzanmaktadır. Patent başvuruları Alman Walter Linderer ve Amerikan John Hetrick tarafından 1951 gibi erken bir tarihte yapılmıştır.

hava yastığı ne zaman icat edildi
hava yastığı ne zaman icat edildi

Linderer’in hava yastığı (Alman patent no. 896312), ya tampon temasıyla ya da sürücü tarafından serbest bırakılan bir basınçlı hava sistemine dayanıyordu. Hetrick, 1953’te “otomotiv araçları için emniyet yastığı tertibatı” olarak adlandırdığı ve yine basınçlı havaya dayanan bir patent aldı. 1960’larda yapılan sonraki araştırmalar, basınçlı havanın hava yastıklarını etkili olacak kadar hızlı şişiremediğini kanıtladı.

1964 yılında, Japon otomobil mühendisi Yasuzaburou Kobori, hava yastığı şişmesini tetiklemek için patlayıcı bir cihaz kullanan bir hava yastığı “güvenlik ağı” sistemi geliştiriyordu ve bunun için 14 ülkede patent aldı. Ne yazık ki Kobori, fikirlerinin pratik veya yaygın bir şekilde kullanıldığını görmeden önce 1975’te öldü.

Hava Yastıklarının Ticarileşmesi

1971’de Ford Motor Company deneysel bir hava yastığı filosu kurdu. General Motors, 1973 Chevrolet Impalas filosuna sadece devlet kullanımı için hava yastığı kurdu. 1973 Oldsmobile Toronado, halka satılan ilk yolcu hava yastığı olan otomobildi. General Motors daha sonra sırasıyla 1975 ve 1976’da tam boyutlu Oldsmobiles ve Buicks’te sürücü tarafı hava yastığı seçeneği sundu. Cadillac’lar o yıllarda da sürücü ve yolcu hava yastığı seçenekleriyle satışa sunuldu. Hava yastıklarını “Hava Yastığı Emniyet Sistemi” olarak pazarlayan General Motors, tüketici ilgisinin eksikliğini gerekçe göstererek, 1977 model yılı için ACRS seçeneğini durdurdu.

Ford ve GM daha sonra yıllarca hava yastığı gereksinimlerine karşı lobi yaparak, cihazların uygun olmadığını iddia ettiler. Ancak sonunda otomobil devleri hava yastığının burada kalacağını fark etti. Ford, 1984 Tempo’larında onları bir seçenek olarak yeniden sunmaya başladı.

Chrysler, 1988-1989 modelleri için sürücü tarafı hava yastığı standardı oluştururken, hava yastıkları Amerikan arabalarının çoğunda 1990’ların başlarında yerini bulmadı. 1994 yılında TRW ilk gazla şişirilmiş hava yastığını üretmeye başladı. 1998’den beri tüm yeni arabalarda hava yastığı zorunludur.

Sürücü güvenliği ile ilgili bir başka yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Daha fazla içerik için sossyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Twitter / Instagram

Hidrojen-Yakit-Hucreli-Yeni-Mirai Önceki Yazı
Hidrojen Yakıt Hücreli Yeni Toyota Mirai
elektrikli-arac-bataryasi Sonraki Yazı
Elektrikli Araç Bataryası