Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

FSI motor nedir nasıl çalışır?

tfsi motor

FSI motor nedir? FSI motor nasıl çalışır? FSI motor ile TFSI motor arasındaki farklar nelerdir? Audi FSI motor çalışma prensibi gibi konuları bu yazımızda ele alacağız.

Audi’de FSI, yakıtın geleneksel yöntemle emme manifoldundan ziyade doğrudan yanma odalarına enjekte edildiği bir teknoloji olan doğrudan benzin enjeksiyonu anlamına gelir. Termodinamik açısından daha uygun olan bu yöntem, motorun verimliliğini artırır. FSI motorları, daha iyi verimlilikle geleneksel motorlardan daha yüksek performans ve daha iyi dinamikler elde eder. İster dört, beş, altı, sekiz, on veya on iki silindire sahip olsunlar, bugün Audi’nin tüm benzinli motorları FSI prensibini kullanıyor.

Tüm Audi motorlarının bir başka ortak özelliği de homojen yakıt-hava karışımıdır. Sözde stokiyometrik oranda, bir kilogram (2.207 lb) benzin 14.7 kilogram (32.41 lb) hava ile karışır – hava son derece hafif olduğu için yaklaşık 12.400 litrelik (437.90 kübik ft) bir hacme eşdeğerdir.

TFSI motor nedir nasıl çalışır?

Turbo yakıt tabakalı enjeksiyon (TFSI), yakıtın tabakalı bir şarj oluşturacak şekilde doğrudan yanma odasına basınçla enjekte edildiği bir tür zorunlu aspirasyonlu (“turbo”) motor için Volkswagen Grubu’nun ticari markasıdır. FSI direkt enjeksiyon teknolojisi, kıvılcım ateşlemeli motorların torkunu ve gücünü artırır, onları yüzde 15’e kadar daha ekonomik hale getirir ve egzoz emisyonlarını azaltır.

TFSI ile FSI motor farkı nedir?

Bir turboşarj veya süperşarjör, bir FSI’dan bir TFSI yapar. 2004 yılında Audi, zorlamalı indüksiyonu doğrudan benzin enjeksiyonu ile birleştiren dünya çapında ilk üreticiydi. İki teknoloji mükemmel uyum sağlar: Doğrudan enjekte edilen yakıt yanma odasında yoğun bir şekilde girdap yapar ve bu da yanma odasının duvarlarını soğutur. Bu, turbo teknolojisiyle ilgili eski bir sorunu çözer – yüksek sıkıştırmada güçlü ısı birikimi nedeniyle yanma odasındaki sıcak noktalarda karışımın erken kendiliğinden tutuşması eğilimi, vuruntu olarak bilinen bir fenomen. Audi, TFSI motorları ile yanma kalitesi ve termodinamik verimlilik ve dolayısıyla yakıt verimliliği açısından yüksek sıkıştırma oranlarına ulaşabilir.

audi tfsi motor
Audi tfsi motor

TDI motorları gibi, Audi’nin FSI ve TFSI motorları da bir common rail enjeksiyon sistemi aracılığıyla yakıt alır. Bununla birlikte, benzinli motorlarda, kendiliğinden tutuşan dizel motorlara göre bu motorların daha düşük sıkıştırma oranları nedeniyle, yaklaşık 150 bar (2,176 psi) gibi önemli ölçüde daha düşük enjeksiyon basınçları yeterlidir. Birincil avantajları TDI ile aynıdır: sistemin kompakt tasarımı ve enjeksiyon olayını kontrol etme özgürlüğü.

TFSI motorun avantajları nelerdir?

  • Yanma odası içinde daha iyi yakıt dağıtımı ve daha iyi yakıt şarjı
  • Enjeksiyon işlemi sırasında yakıt buharlaşarak silindir bölmesini soğutur
  • Basınçlı yakıtın soğutma etkisi, daha düşük oktanlı yakıt kullanımına izin vererek son kullanıcı için maliyet tasarrufu sağlar
  • Daha fazla güce dönüşen daha yüksek sıkıştırma oranları
  • Daha yüksek yakıt yanma verimliliği
  • Aracın kalkışı sırasında daha yüksek güç

Audinin yeni hibrit elektrikli otomobiliyle ilgili yazımızı buradan okuyabilirisiniz.Bu yazıda tfsi ve fsi motor nedir nasıl çalışır, tfsi motorun avantajları nelerdir konularına değindik. Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

Dizel Motorun Sonu Mu Geliyor Önceki Yazı
Dizel Motor Yasaklanıyor mu?
izmir-çıkma-parça_optimized Sonraki Yazı
İzmir Yedek Parça