Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Euro 7 Motor Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

euro 7 motor
Euro 7 motor nedir
Dizel Motorun Sonu Mu Geliyor

Euro 7 motor nedir? Euro 7 motor ne zaman çıkacak? Euro 7 dizel motor ile iligili bilgiler nelerdir? Bu yazımızda emisyon standartlama çerçevesinde geliştirilen uygulamanın detaylarını inceleyeceğiz.

Avrupa emisyon standartları Avrupa Birliği ve Avrupa Çevre Ajansı’na üye ülkelerinde satılan son model araçların egzoz emisyonlarının kabul edilebilir sınırını tanımlar.

Avrupa Çevre Ajansına Üye Devletler

Emisyon standartlarının aşamalı olarak uygulandığı bu program çerçevesine göre tasarlanan mevcut son aşama Euro 7 aşamasıdır. Bunu takiben fosil yakıtlı araçların kullanımdan tamamen kaldırılması gelecektir.

Euro 6 emisyon sınırlamaları 2014 yılıyla birlikte tam anlamıyla yürürlüğe girmişti. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) emisyon ve yakıt direktörü Paul Greening, laboratuvar ve karayolu emisyon kontrolüne odaklanmanın, çok çeşitli ağır gazlarda nitrojen oksitleri (Nox) ve partikül madde emisyonlarını azaltmada özellikle ağır vasıta araçlar için çok etkileyici sonuçlar verdiğini söylüyor. Peki Euro 6’dan sonra ne olacak?

Euro 7 Nedir?

Avrupa Komisyonu şu anda araç emisyon standartları için mevcut kuralları gözden geçirme sürecinde ve Avrupa Yeşil Anlaşmasının (European Green Deal) temel bir parçası olarak, araçlardan izin verilen kirlilik seviyelerini düzeltmek için yeni emisyon standartlarına ihtiyaç var. Mevcut kurallar gözden geçirilirken, 2030 İklim hedeflerine ulaşmak için gerekli olan içten yanmalı motoru aşamalı olarak kaldırmadan önce yeni düzenlemeler gerekiyor. Bu yeni EURO 7 standartları varılan son aşama olacak.

Avrupa Birliği’nin resmi web sayfasında bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle deniyor:

Avrupa Yeşil Anlaşmasının bir parçası olan bu girişim, tüm benzinli ve dizel otomobiller, kamyonetler, kamyonlar ve otobüsler için daha sıkı emisyon standartları (Euro 7) geliştirecek. AB yollarındaki araçların kullanım ömrü boyunca temiz olmasını sağlamak için önerilen kurallar yeni araç teknolojilerini dikkate alacak ve emisyonların gerçek zamanlı olarak ölçülmesini sağlayacaktır. Bu girişim, AB’nin sürdürülebilir ve akıllı mobiliteye geçişi hızlandırma taahhüdünün bir parçasıdır.

Avrupa Birliği Resmi Web Sayfası

Avrupa Birliği devletleri Euro 6 sonrası süreç için genel amaçlarını yüksek düzeyde çevre ve sağlık koruması sağlamak için araba, kamyon, kamyonet ve otobüslerden kaynaklanan emisyon standartlarını iyileştirmek olarak açıklıyorlar.

Euro 7 Motor Gösterim

Sıfır emisyon hedeflemesi için oluşturulan tabloda ise şu ifadeler geçmektedir:

2025 Mevcut teknolojiye dayalı olarak ulaşılabilen en düşük kirlilik seviyesine ulaşmak
2030 Ultra düşük emisyon değerlerine ulaşmal
2035 Tüm yeni arabalar, kamyonetler ve 26 tondan hafif bütün ağır vasıtalar için 0 emisyon değerine ulaşmak
2040 Bütün ağır vasıta araçlar için 0 emisyon hedefini gerçekleştirmek
Avrupa Çevre Ajansı Sıfır Emisyon Hedeflemesini Gösterir Tablo

Euro 7 Motor Ne Zaman Çıkacak?

Euro 7 dizel motorun ne zaman çıkacağına dair kesin bir tarih vermek zor olsa da bazı otomotiv firmalarının 2025 yılı beklentisine dayanarak yatırım yaptığı söyleniyor.

Euro 6 birçok farklı segmente ayrılmıştı ve Euro 6e aşamasına 2021 yılında geçilmesi planlanıyor. Aracın kendi kendine raporlama yaptığı raporlama becerisi olan on-board diagnostics (OBD) bu aşamada tüm süreci anlık olarak takip etmesi gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için, sürücülerin yağ değişimi, dizel partikül filtresinin (DPF) temizlenmesi ve AdBlue kalitesi gibi doğru bakımı sağlamaları gerekir. Aksi takdirde, sistem en sonunda aracı “acil durum moduna” geçirecektir.

Audi 5 Silindirli Euro 7 Motor Tanıtımı

Gelecekteki düzenlemelerde daha fazla incelenecek bir başka faktör de, dizel motorlar tarafından üretilen partikül kütlesi ve partikül sayısıdır, bu nedenle dizel partikül filtresi (DPF) teknolojisinin daha fazla düzenlenmesini ve gelişmesini bekleyebiliriz.

Dizel motorlu araçlar için yazdığımız başka bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Daha fazla içeriğe ulaşmak için:

Sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

2018 öncesi trafik tescilli araçlar için 2021 mtv oranları Önceki Yazı
MTV 2021
araç kil modellemesi Sonraki Yazı
Araç Nasıl Yapılır?