Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Elektrikli araç

elektrikli-arac
bataryali-elektrikli-arac
hafif-hibrit
elektrikli-arac-sarj-istasyonu
elektrikli-otomobil

Elektrikli araçların insanların ve ürünlerin taşınmasında giderek daha önemli bir rol oynaması bekleniyor. Elektrikli araç için etkili şarj sistemleri, sürücülerin kendi yolculuklarını aksatmadan veya daha geniş elektrik şebekesini zorlamadan şarj edebilmelerini sağlamak için hayati önem taşıyacak.

Kullandığımız arabaların çoğunu elektrikle çalıştırmak, şehirlerdeki artan CO2 emisyonlarını ve hava kirliliğini ele almak için gerekli olacaktır. Daha fazla elektrikli otomobil modeli ortaya çıktıkça, insanlar ve işletmeler için daha uygun fiyatlı bir seçenek haline gelecektir.

Dünyanın yollarında yaklaşık 1 milyar araba var. Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, bunların yaklaşık 2 ila 3 milyonu tamamen elektrikli ve takılabilir hibrit elektrikli araçlar. IEA, 2040 yılına kadar yaklaşık 2 milyar araçtan yolda 300-400 milyon EV olabileceğini tahmin ediyor.

Elektrikli araç nedir?

Elektrikli araç ingilizce ”electric vehicle”dan çevrilmiştir ve EV olarak kısaltılmaktadır. Elektrikli otomobil, ana itici güç kaynağını geleneksel motor gibi petrol türevlerinden değil elektrik motorundan almaktadır. Ayrıca bu araçlar sahip oldukları enerjiyi bataryalarında depolayabilmektedirler.

Elektrikli araç türleri nelerdir?

Temelde üç farklı elektrikli araç tipi vardır: Bataryalı elektrikli arabalar, hibrit elektrikli otomobiller ve fişe takılabilen (plug-in) elektrikli otomobiller.

Bataryalı elektrikli araçlar nedir?

Bataryalı elektrikli araçlar, tek enerji kaynağı olarak kendi bataryalarına dayanan tamamen elektrikli otomobillerdir. Diğer iki tür elektrikli otomobil elektrik ve geleneksel enerji elde etme yöntemini bir arada kullanırlar. Bataryalı elektrikli araba tamamen elektrikli olmasıyla bu türlerden ayrılmaktadır.

Plugin Hibrit nedir?

Geleneksel içten yanmalı motor ve şarj edilebilir pil kombinasyonuna sahip bir otomobil, ya saf elektrikle çalışan sürüşe ya da benzinli motor ve elektrik motorunun bir kombinasyonundan genişletilmiş menzile izin veriyor.

Hafif hibrit nedir?

Hafif hibrit (mild hybrid) araçlarda ayrıca küçük bir elektrik motoru bulunur, ancak tam hibritlerin aksine, yalnızca benzinli motora yardımcı olmak için kullanılır. Araba tek başına batarya gücüyle gidemez.

Yakıt hücreli elektrikli araç nedir?

Yakıt hücreli elektrikli araç (fuel cell electric vehicle – FCEV) elektrik motoruna güç sağlamak için hidrojen yakıt hücresini kullanır. Yakıt hücreleri araca güç sağlamak için elektrik üretmektedir.

Elektrikli araç şarj istasyonu

Elektrikli arabalar, geleneksel motorlu araçların aksine istasyonların dışında da enerji takviyesi yapabilirler. Elektrikli bir aracı evinizde, iş yerinizde veya yolda şarj edebilirsiniz. Fakat altyapı problemleri dolayısıyla geleneksel motorlar hala daha fazla tercih edilmektedir. Problemlerin başında şarj istasyonu sayısının yanı sıra şarj süresi de gelmektedir.

Elektrikli arabaların vergilendirilmesi

Elektrikli arabalar vergilendirilirken aracın sahip olduğu kw değerine bakılmaktadır. KDV oranı kw değeri fark etmeksizin %18’dir fakat uygulanan ötv oranı kw değerine göre değişmektedir.

Silindir HacmiÖTV oranıKDV oranı
85 kw ve altı%3%18
85-120 kw arası%4%18
120 kw ve üstü%15%18
Elektrikli arabalardan alınan vergileri gösteren tablo

Bu yazımızda elektrikli araçlardan ve elektrikli otomobil türlerinden bahsettik. Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

kis-lastigi-simgesi Önceki Yazı
Kışlık lastik kaç derecede takılır?
yakit-hucreli-araba-toyota-mirai Sonraki Yazı
Yakıt hücreli araba