Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Elektrikli Araç Bataryası

elektrikli-arac-bataryasi

Elektrikli araç bataryası nasıl çalışır?

İçten yanmalı motorlu araçların benzin veya dizelin yanmasından enerji elde ettiği yerlerde, elektrikli bir araç gücünü doğrudan büyük bir pil paketinden alır. Elektrikli araç bataryası nasıl çalışmaktadır?

Bunlar, cep telefonunuzdaki lityum iyon (Li-ion) pilin büyütülmüş bir versiyonu gibidir. Elektrikli araçlar telefon gibi tek bir pil kullanmazlar, bunun yerine binlerce ayrı ve birlikte çalışan iyon hücrelerinden oluşan bir paket kullanırlar. Otomobil şarj olurken, pillerinin içinde kimyasal değişiklikler yapmak için elektrik kullanılır. Yolda olduğunda, elektrik üretmek için bu değişiklikler tersine çevrilir.

Elektrikli araç batarya teknolojisi

Elektrikli araç pilleri, sürüş sırasında meydana gelen “boşalma” ve araç prize takıldığında “şarj” döngülerine maruz kalır. Bu işlemin zaman içinde tekrarlanması, pilin tutabileceği şarj miktarını etkiler. Bu, şarj etmek için her yolculuk arasında gereken menzili ve zamanı azaltır. Çoğu üreticinin pilleri için beş ila sekiz yıllık bir garantisi vardır. Bununla birlikte, mevcut tahmin, bir elektrikli otomobil bataryasının değiştirilmesi gerekmeden önce 10 – 20 yıl dayanacağı yönünde.

elektrikli araç bataryası
Elektrikli araç bataryası

Bir pil ile arabanın elektrik motorunun birlikte nasıl çalıştığı şaşırtıcı derecede basittir – pil, tekerlekleri hareket ettiren bir veya daha fazla elektrik motoruna bağlanır. Gaz pedalına bastığınızda, araç anında motora güç verir ve bu da pillerde depolanan enerjiyi kademeli olarak tüketir.

Elektrik motorları da jeneratör olarak çalışır, bu nedenle ayağınızı gazdan çektiğinizde otomobil ileri hareketini tekrar elektriğe dönüştürerek yavaşlamaya başlar – bu, frene basarsanız daha güçlü olur. Bu rejeneratif frenleme, aksi takdirde kaybedilecek olan enerjiyi yeniden bataryada saklar ve böylece otomobilin menzilini iyileştirir.

Lityum İyon Pil

Lityum iyon (Li-ion) pil, elektrikli araçlarda ve bir dizi taşınabilir elektronik cihazda kullanılan bir tür şarj edilebilir pildir. Tipik kurşun-asit veya nikel-kadmiyum şarj edilebilir pillerden daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptirler. Bu, pil üreticilerinin pil takımının genel boyutunu azaltarak yerden tasarruf edebileceği anlamına gelir.

Lityum ayrıca tüm metallerin en hafifidir. Ancak lityum iyon (Li-ion) piller lityum metal içermez, iyon içerirler. İyonun ne olduğunu merak edenler için iyon, bir veya daha fazla elektronun kaybı veya kazanımı nedeniyle elektrik yüklü bir atom veya moleküldür.

Lityum iyon piller aynı zamanda birçok alternatiften daha güvenlidir ve pil üreticileri, beklenmedik bir pil arızası durumunda tüketicileri korumak için güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlamak zorundadır. Örneğin, üreticiler, kısa bir süre içinde tekrarlanan hızlı şarj seansları sırasında pilleri korumak için elektrikli araçlara şarj koruyucuları takarlar.

Elektrikli araçlarla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için şu yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca yakıt hücreli araba yazımızı ve elektrikli araç bataryalarının türlerini anlattığımız şu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Daha fazla güncel içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

hava yastığı ne zaman icat edildi Önceki Yazı
Hava Yastığı Ne Zaman İcat Edildi?
elektrikli-arac-bataryasi Sonraki Yazı
Elektrikli Araç Batarya Tipleri