Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Elektrikli Araç Batarya Tipleri

elektrikli-arac-bataryasi

Hibritlerde, Plugin elektriklilerde ve elektrikli araçlarda aşağıdaki enerji depolama sistemleri kullanılmaktadır. Elektrikli araç batarya tipleri aşağıdaki gibidir:

Lityum İyon

Lityum iyon piller, diğer elektrik enerjisi depolama sistemlerine göre birim kütle başına yüksek enerjileri nedeniyle şu anda cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi çoğu taşınabilir tüketici elektroniğinde kullanılmaktadır. Ayrıca yüksek güç-ağırlık oranına, yüksek enerji verimliliğine, iyi yüksek sıcaklık performansına ve düşük kendi kendine deşarjlara sahiptirler. Lityum iyon pillerin çoğu bileşeni geri dönüştürülebilir, ancak malzeme geri kazanım maliyeti endüstri için bir zorluk olmaya devam etmektedir. ABD Enerji Bakanlığı, nihai geri dönüşüm ve malzeme geri kazanımı için kullanılmış ve atılmış lityum iyon pillerin toplanması, sınıflandırılması, depolanması ve taşınmasına yönelik çözümleri belirlemek için Lityum İyon Pil Geri Dönüşüm Ödülünü de destekliyor. Günümüzün PHEV’lerinin ve EV’lerinin çoğu lityum iyon piller kullanıyor, ancak kesin kimya genellikle tüketici elektroniği pillerinden farklı. Nispeten yüksek maliyetlerini düşürmek, kullanım ömürlerini uzatmak ve aşırı ısınma ile ilgili güvenlik endişelerini gidermek için araştırma ve geliştirme devam etmekted

Nikel-Metal Hidrit Piller

Bilgisayar ve tıbbi ekipmanda rutin olarak kullanılan nikel-metal hidrit piller, makul spesifik enerji ve spesifik güç yetenekleri sunar. Nikel-metal hidrit piller, kurşun asitli pillere göre çok daha uzun bir ömre sahiptir ve güvenlidir ve kötüye kullanıma toleranslıdır. Bu piller, HEV’lerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nikel-metal hidrit pillerle ilgili temel zorluklar, yüksek maliyetleri, yüksek kendi kendine deşarjı ve yüksek sıcaklıklarda ısı üretimi ve hidrojen kaybını kontrol etme ihtiyacıdır.

Kurşun asit piller

Kurşun asitli aküler, yüksek güçlü ve ucuz, güvenli ve güvenilir olacak şekilde tasarlanabilir. Bununla birlikte, düşük özgül enerji, zayıf soğuk sıcaklık performansı ve kısa takvim ve döngü ömrü, bunların kullanımını engeller. Gelişmiş yüksek güçlü kurşun-asit bataryalar geliştirilmektedir, ancak bu bataryalar sadece yardımcı yükler için ticari olarak mevcut elektrikli tahrikli araçlarda kullanılmaktadır.

Ultrakapasitörler

Ultrakapasitörler, enerjiyi bir elektrot ve bir elektrolit arasındaki polarize bir sıvıda depolar. Sıvının yüzey alanı arttıkça enerji depolama kapasitesi artar. Ultrakapasitörler, araçlara hızlanma ve yokuş tırmanma sırasında ek güç sağlayabilir ve frenleme enerjisinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Elektrikli tahrikli araçlarda ikincil enerji depolama cihazları olarak da yararlı olabilirler çünkü elektrokimyasal akülerin yük gücünü düzleştirmesine yardımcı olurlar.

Pillerin Geri Dönüşümü

Elektrikli tahrikli araçlar, ABD otomobil pazarı için nispeten yenidir, bu nedenle yalnızca küçük bir kısmı faydalı ömürlerinin sonuna yaklaşmıştır. Sonuç olarak, elektrikli tahrikli araçlardan çok az sayıda tüketici sonrası pil mevcuttur, bu da pil geri dönüşüm altyapısının kapsamını sınırlar. Elektrikli araçlar gittikçe yaygınlaştıkça, pil geri dönüşüm pazarı genişleyebilir.

Pilin yaygın olarak geri dönüşümü, hem pilin kullanım ömrünün sonunda hem de üretimi sırasında tehlikeli maddelerin atık akışına girmesini engeller. Araçlarda lityum iyon ve diğer tür pillerin kullanımının yaşam döngüsü üzerindeki etkilerini en aza indiren pil geri dönüşüm süreçlerini geliştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Ancak tüm geri dönüşüm süreçleri aynı değildir:

elektrikli-arac-bataryasi
elektrikli-arac-bataryasi

Eritme işlemleri temel elementleri veya tuzları geri kazanır. Bu işlemler şu anda büyük ölçekte çalışmaktadır ve lityum iyon ve nikel metal hidrit dahil olmak üzere birden çok pil türünü kabul edebilir. Eritme yüksek sıcaklıklarda gerçekleşir ve elektrolit ve karbon anotlar dahil organik malzemeler yakıt veya indirgeyici olarak yakılır. Değerli metaller geri kazanılır ve ürünün her türlü kullanıma uygun olması için rafine gönderilir. Lityum da dahil olmak üzere diğer malzemeler, artık betonda katkı maddesi olarak kullanılan cürufta bulunur.


Diğer uçta, bazı geri dönüşüm süreçleri doğrudan pil düzeyindeki malzemeleri geri kazanır. Bileşenler, çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerle ayrılır ve tüm aktif malzemeler ve metaller geri kazanılabilir. Doğrudan geri kazanım, minimum enerji gereksinimi olan düşük sıcaklıkta bir işlemdir.

Üçüncü tür süreç, iki uç nokta arasındadır. Bu tür işlemler, doğrudan geri kazanımın aksine birden fazla pil türünü kabul edebilir, ancak malzemeleri eritme işleminden daha fazla üretim zinciri boyunca geri kazanabilir.
Farklı türdeki pil malzemelerini ayırmak, genellikle yüksek değerli malzemelerin kurtarılmasında tökezleyen bir engeldir. Bu nedenle, elektrikli tahrikli araçların sürdürülebilirlik açısından başarılı olabilmesi için sökme ve geri dönüşümü dikkate alan akü tasarımı önemlidir. Pilleri, malzemeleri ve hücre tasarımını standartlaştırmak da geri dönüşümü daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirecektir.

Elektrikli araçlarla ilgili şu yazımızı, elektrikli araç bataryalarıyla ilgili şu yazımızı ve yakıt hücreli araçlarla ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

elektrikli-arac-bataryasi Önceki Yazı
Elektrikli Araç Bataryası
apple car Sonraki Yazı
Apple Car