Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Elektrikli Arabaların Geleceği

elektrikli-arabalarin-gelecegi

Elektrikli arabaların geleceği oldukça önemli bir konu ve biz de bu yazımızda JP Morgan‘ın elektrikli arabaların geleceğine dair araştırma ve öngörülerini paylaşacağız.

Otomobil endüstrisi radikal bir dönüşüm geçiriyor ve çoğu otomobil üreticisi önümüzdeki 10 yılın önceki yirmi yıldan daha fazla değişiklik getireceğini kabul ediyor. Otomobil üreticilerinin devrilme noktası olarak belirttiği bir sonraki hedef tarih, malzeme ve yakıttan maliyete kadar her şeyin ve otomobil üreten şirketlerin çarpıcı biçimde farklı görüneceği 2025’tir. Bu raporda, J.P. Morgan Araştırma ekibi elektrikli araçların yükselişini ve elektrikli araç endüstrisinin 2025 yılına kadar nasıl değişeceğini araştırıyor.

Elektrikli araç piyasasına dair öngörüler
Elektrikli araç piyasasına dair öngörüler

Elektrikli Araçların Gelişimi

Hükümetler yakıt emisyonlarıyla mücadele etmeye çalışırken, otomobil üreticileri yalnızca içten yanmalı motorlarla (ICE’ler) çalışan arabaları aşamalı olarak kaldırmaya hazırlanıyor. Elektrikli araçlar (EV’ler) ve hibrit elektrikli araçlardaki (HEV’ler) büyüme tırmanıyor. 2025 itibarıyla EV’ler ve HEV’ler tüm araç satışlarının tahmini % 30′unu oluşturacak. Karşılaştırmalı olarak, 2016’da 1 milyonun biraz altında veya küresel otomobil satışlarının% 1’i plug-in elektrikli araçlardan (PEV’ler) geldi.

J.P. Morgan, 2025 yılına kadar bunun 8,4 milyon araca veya% 7,7 pazar payına yakın olacağını tahmin ediyor. Bu, dünya üzerinde satılacak her 100 otomobilin yaklaşık 8 adedinin plug-in elektrikli olacağı anlamına geliyor.

2010 yılında tüm dünyada üretilmiş yalnızca 17 000 elektrikli araç vardı. Bu sayı 2019 yılına gelindiğinde 7.2 milyon adede ulaştı. Yalnızca bu istatistikten bile elektrikli araçların üretim ve satış adetlerindeki büyük gelişimi görebiliyoruz.

JP Morgan’ın aynı raporuna göre 2015’de tüm pazarın %98’ini oluşturan içten yanmalı motorlu araçlar (ICE), 2025’e gelindiğinde %41’e kadar gerileyecek ve yerlerini elektrikli araçlara devredecekler.

Elektrikli Araçlar ve Covid-19

Otomobil pazarları pandemi döneminde daraldı. 2019 yılında birçok önemli ülkede toplam binek otomobil satışları azaldı. 2010’larda, Çin ve Hindistan gibi her tür araç için hızla büyüyen pazarlar, 2019’da 2018’e göre daha düşük satışlara sahipti. 2019’daki bu durgun satış fonunda, elektrikli otomobillerin dünya çapındaki otomobil satışlarında% 2,6 pazar payını oluşturuyor. Özellikle Çin (% 4,9) ve Avrupa (% 3,5 ile) 2019 yılında elektrikli araç pazar payında yeni rekorlara imza attı.


Önemli pazarlarda satın alma sübvansiyonları azaldı. Çin, 2019’da elektrikli otomobil satın alma sübvansiyonlarını yarı yarıya azalttı (2016’da başlatılan doğrudan teşviklerin kademeli olarak aşamasının bir parçası olarak). ABD federal vergi kredisi programı, General Motors ve Tesla gibi önemli elektrikli araç üreticileri için sona erdi (vergi kredisi, otomobil üreticisi başına 200.000 satış üst sınırına kadar uygulanabilir). Bu eylemler, 2019’un ikinci yarısında Çin’deki elektrikli otomobil satışlarında önemli bir düşüşe ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yıl boyunca% 10’luk bir düşüşe neden oldu. Küresel elektrikli otomobil satışlarının% 90’ının Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğunlaşmasıyla bu, küresel satışları etkiledi ve 2019’da Avrupa’da% 50’lik kayda değer satış artışını gölgede bırakarak büyüme trendini yavaşlattı.


Daha fazla teknoloji iyileştirmesi ve yeni modellerle ilgili tüketici beklentileri. Günümüzün elektrikli otomobil pazarındaki tüketici profili, ilk benimseyenlerden ve teknoloji meraklısı alıcılardan kitlesel olarak benimsenmeye doğru gelişiyor. Teknolojideki önemli gelişmeler ve sunulan çok çeşitli elektrikli otomobil modelleri, tüketicilerin satın alma kararlarını teşvik etti. Bazı yaygın elektrikli otomobil modellerinin 2018-19 sürümleri, 2012’deki benzerlerine göre% 20-100 daha yüksek bir pil enerji yoğunluğu sergiliyor. Ayrıca, pil maliyetleri 2010’dan bu yana% 85’ten fazla azaldı. Tesla Model 3 gibi pazar modelleri, 2018’de Amerika Birleşik Devletleri gibi önemli pazarlarda satışlarda bir artışa neden oldu.

Otomobil üreticileri, birçoğu 2020 veya 2021’de olması beklenen çeşitlendirilmiş bir elektrikli otomobil menüsü duyurdu. Önümüzdeki beş yıl boyunca, otomobil üreticileri, çoğu popüler spor ticari araç pazarında yer alan 200 yeni elektrikli otomobil modeli daha piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Teknik performanstaki gelişmeler ve maliyet düşüşleri devam ederken, tüketiciler bir ürüne ilgi duyuyor ancak “en son ve en büyük modeli” beklemenin akıllıca olup olmayacağını merak ediyorlar.

Elektrikli Arabaların Geleceği
Elektrikli Arabaların Geleceği


Salgının ikinci dalgası ve beklenenden daha yavaş gerçekleşen ekonomik toparlanma, farklı sonuçların yanı sıra otomobil üreticilerinin düzenleyici standartlarla başa çıkma stratejilerine yol açabilir.

Çin ve Avrupa bu konuda destekleyici politikalar yürütüyor. Her iki pazarda da ulusal ve yerel sübvansiyon programları var. Çin kısa süre önce sübvansiyon programını 2022’ye kadar uzattı. Çin ve Avrupa da yakın zamanda sırasıyla Yeni Enerji Aracı yetkisini ve CO2 emisyon standartlarını güçlendirdi. Son olarak, Covid-19 kriziyle mücadeleye yönelik kurtarma önlemlerinin genel olarak araç verimliliğine ve özelde elektrifikasyona odaklanmaya devam edeceğine dair sinyaller var.

Elektrikli araç şarj altyapısı genişlemeye devam ediyor. 2019’da dünya çapında yaklaşık 7,3 milyon şarj cihazı vardı. Bunların yaklaşık 6,5 milyonu evlerde, çok konutlu binalarda ve işyerlerinde özel, hafif hizmet araç yavaş şarj cihazlarıydı. Kolaylık, maliyet etkinliği ve çeşitli destek politikaları (tercihli oranlar, ekipman satın alma teşvikleri ve indirimler gibi), özel ücretlendirmenin yaygınlığının ana nedenleridir.

Elektrikli Araçlara Dair Diğer Yazılar

Bu yazımızda elektrikli arabaların geleceği konusunu işledik.Bu konuya dair yazdığımız diğer birçok yazıyı da aşağıda ilginize sunuyoruz.

EV konusunda yazmış olduğumuz Renault Zoe, Renault Twizy veya Apple Car incelemelerine göz atabilirsiniz.

Elektrikli araç nedir? Türleri nelerdir? sorularına yanıt bulmak için şuradaki yazımızı kullanabilirsiniz.

Elektrikli araçlarda kullanılan batarya tipleriyle ilgili bilgi edinmek için şuradaki ve şuradaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İçten yanmalı motorların kısıtlarıyla ilgili bilgi almak için dizel motorlar ve euro 7 motor ile ilgili yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

psa-fca Önceki Yazı
PSA FCA Birleşmesi