Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Ecall Nedir?

ecall nedir

Ecall nedir? Acil çağrı sistemi nedir? Uyumlaştırılmış Araç içi Acil Çağrı Sistemi nedir? Araç güvenliği. Acil çağrı ecall. Araç ecall. Araba ecall. Bağlantılı araç. Ecall sistemi.

Ecall nedir sorusu her şeyden önce yıllardır gelişmekte olan araç güvenliği konusuna göbekten bağlıdır. Şimdiye kadar araç güvenliğini artıran birtakım girişimlerde bulunulmuştu ve bu girişimler oldukça da kritik girişimlerdi. hava yastıkları, kilitlenmeyi önleyici frenler ve elektronik denge kontrolü gibi güvenlik kitlerinin tümü, İngiltere ve Avrupa’da satışa sunulan her yeni otomobilin yapımında yasalaştırıldı.

Otonom acil frenleme, yeni araçlarda giderek daha fazla standart bir özellik haline gelirken, acil yardımın bir başka türü olan ecall henüz mevzuata girebilmiş değildi. Acil Durum Çağrısının kısaltması olan eCall, takılı olduğu araç bir olay veya kazaya karıştığında acil servisleri otomatik olarak arayan bir sistemdir. ECall sistemi, olaylara acil müdahale sürelerini iyileştirmek için tasarlanmıştır ve Nisan 2018’den itibaren, Avrupa pazarında satış için onaylanmış herhangi bir yeni modele uydurulması gereken bir standart haline getirilmiştir.

BMW, Vauxhall, Volvo ve PSA Peugeot Citroen gibi otomobil üreticileri halihazırda kendi SOS sistemlerini piyasaya sunmuşlardı; burada yolcular acil yardım çağırabiliyor veya elektronik güvenlik cihazları etkinleştirildiğinde araç bunu otomatik olarak yapabiliyordu, ancak eCall sektör geneline getirilmiş bir standart. Gündüz yanan farların yeni arabalara zorunlu olarak takılmasına çok benzer şekilde, eCall yalnızca Nisan 2018’den itibaren onaylanan yepyeni araç tiplerinde standart olacak ve bir otomobil üreticisi bunu değerli bir ekleme olarak görmedikçe mevcut model serilerine uyarlanmayacaktır.

Ecall

Örneğin Bosch eCall Hizmet merkezi, sistem devreye giriyor. Kaza saati, araç pozisyonu, yolculuğun yönü, aracın tipi ve modeli ve daha birçok bilgiyi kurtarma kontrol merkezine iletiyor. Bu sayede merkez tarafından kurtarma ve ilk yardım ekipleri kaza mahalline yönlendiriliyor.

Ecall, uydu tabanlı GPS konum bilgileriyle acil durum hizmetlerini otomatik olarak arayabiliyor. Ayrıca otomobilin hava yastıklarının açılıp açılmadığına ilişkin ayrıntıları içerebiliyor. Ecall sistemi vasıtasıyla aracın içindekilerle doğrudan iletişime geçmeye gerek kalmıyor. Ekipler kaza alanına gönderiliyor.

Ecall’dan Beklenenler

ECall’un faydası, bir kaza anında acil müdahale süresini minimuma indirgeyerek, ağır yaralanmalı bir kazaya karışan herhangi birinin hayatta kalma şansını artırabilmesidir. ECall’ın geliştirilmesi sırasında yapılan araştırmalar, acil servislerin bir kazaya tepkisinin kentsel alanlarda yüzde 40 oranında azaltılabileceğini, kırsal alanlarda ise müdahalenin yüzde 50 oranında iyileştirilebileceğini gösterdi.

Daha fazla içeriğe erişmek için lütfen:

Sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

araç kil modellemesi Önceki Yazı
Araç Nasıl Yapılır?
passat Sonraki Yazı
VOLKSWAGEN PASSAT ÜRETİMİ ABD’DE DURDURULUYOR