Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

DPF Neden Tıkanır/Nasıl Temizlenir?

DPF unsurları

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

Dizel Partikül Filtresi ya da İngilizcesiyle Diesel Particulate Filter (DPF) ne demektir, nasıl çalışır, hangi durumlarda tıkanır ve nasıl temizlenir? Aktif ve pasif rejenerasyon kavramları ne anlama gelmektedir? DPF neden tıkanır? Tüm bu sorulara cevap vereceğimiz bir yazı olacak.

Dizel partikül/parçacık filtresi (DPF) öncelikle Avrupa’da 2000’li yılların sonuna doğru dizel motorlu araçlar için ortaya çıkmış olan, elektronik kontrol ünitesine (ECU) bağlı bir cihazdır. Bu filtre sistemi, içerisinde biriken kurum, is ya da katı yakıt atıklarını bünyesinde hapsedecek şekilde tasarlanmıştır. Böylelikle emisyon değerleri düşürülerek çevre ve dolayısıyla insan sağlığına verilen zarar azaltılmak istenmiştir.

DPF sistemi, elektronik kontrol ünitesine bağlı bir oksidasyon katalizörü (katalitik konvertör) ve filtreden oluşmaktadır. Filtre zararlı katı atıkları depolarken katalizör bu kurumu oksijen ile yakarak zararı minimize eder.

DPF Şeması

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Tıkanır?

DPF neden tıkanır? DPF içindeki kurum, filtre yeterli sıcaklığa ulaştığında kendiliğinden temizlenmektedir. Filtrenin tıkanmasında ana neden bu sıcaklığa ulaşılamamasıdır. Aracı sürekli kısa mesafelerde kullanmak, şehir içi dur-kalk trafikte uzun süreler geçirmek, aracı yeterli devirde kullanmamak, aracın rölantide uzun süre bekletilmesi gibi bilinen sebeplerin yanı sıra arızalı yakıt enjektörü veya düşük kaliteli motor yağları da dizel partikül filtresinde kurum birikmesine neden olabilmektedir. Dizel partikül filtresinin tıkanmasına bir başka neden de DPF etrafındaki sensörlerden kaynaklanabilir. Eğer sensörler filtre içindeki katı atık miktarını doğru miktarda algılayamazlarsa rejenerasyon işlemi başlamaz ve filtre tıkanır.

Dizel Partikül Filtresinin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır?

  • Aracınız, filtre tıkanıklığından dolayı egzozdan tahliye işleminde zorlandığında araç motoru bu işlemi gerçekleştirmek için daha fazla enerji sarf eder. Artık aracınız geçmişte ulaştığı hızlara ulaşmak için daha fazla zorlanmak durumunda kalır. Bu durum özellikle düşük viteslerde aracınızın performansının düştüğünü size hissettirir.
  • Zorlanan otomobilinizin motoru gerekli enerjiyi sağlayabilmek için daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Düzenli olarak kullandığınız bir rotada arabanızın ortalama yakıt tüketimini periyodik olarak not edebilir ve yakıt tüketimindeki değişikliklerden bu durumu anlayabilirsiniz.
  • Turbo sistemindeki yağın karbonlaşması ya da turboşarj arızası da DPF tıkanıklığına işaret edebilmektedir.
  • Dizel partikül filtresinin tamamen tıkalı olduğu durumlarda araç motorunuz çalışmayabilir. Fakat bu durum meydana gelmeden elektronik kontrol ünitesi tarafından size bir arıza sinyali gönderilecektir.
DPF Uyarı Işığı

DPF Nasıl Temizlenir?

DPF içerisindeki mikroskobik kanallara yakalanan kurum veya katı yakıt atıkları rejenerasyon adı verilen bir işlemle düzenli olarak yakılmaktadır. Bazı araçlarda DPF ünitesine ek olarak bir yakıt katkı tankı bulunmaktadır. Bu katkı sayesinde motor, karbon oluşumlarını daha düşük sıcaklıklarda yakabilmektedir. Rejenerasyon işlemi dizel partikül filtresini tıkanmaktan korur. Rejenerasyon işlemi otomatik olarak gerçekleşmeleri bakımından aktif ve pasif olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Bunun dışında serviste manuel olarak veya sürücünün yüksek devirde belirli sürelerde aracı kullanarak gerçekleştirdiği (zorunlu rejenerasyon) rejenerasyon tipleri de vardır. Partikül filtresinin temizlenme yöntemleri şöyledir:

  1. Pasif rejenerasyon aktif rejenerasyonun aksine yüksek sıcaklıkları kullanmaz. Standart egzoz sıcaklığı ve Nitrojen Dioksiti(NO2) katalizör olarak kullanarak katı atıkları oksitler. Pasif rejenerasyon işlemi sürücü farkına bile varmadan belli aralıklarla DPF’i temizlemektedir.
  2. Eğer filtrede yeterli sıcaklık oluşturulamamış, filtre kurumla dolmuş ve basınç sensorleri tarafından bu durum algılanmışsa aktif rejenerasyon işlemi gerekir. Elektronik kontrol ünitesi aktif dpf rejenerasyonu halinde egzoz sıcaklığını 600 dereceye kadar çıkarır.
  3. Pasif ve aktif rejenerasyonun yeterli olmadığı durumlarda araç DPF uyarı ışığını yakar ve sürücüyü uyarır. Böyle bir durumda sürücü aracını 3000 devir dolaylarında 10-15 dakika aralığında kullanarak egzozu ısıtır ve filtredeki kurumun temizlenmesi için gerekli olan sıcaklığı üretmiş olur. Aracınızı hangi vites ve hangi devirde kullanacağınızı kullanıcı el kitapçığınızdan veya yetkili servisinizden öğrenebilirsiniz.
  4. Aracınızda kızdırma bujisi ve DPF uyarı ışığı ikazlarını gördüğünüzde ise teknik servise başvurmanız daha doğru olacaktır çünkü filtre içindeki atık miktarı rejenerasyon seviyelerinin üzerine çıkmıştır. Bu durumda partikül filtresi servisteki teknikerlerce temizlenebilir veya yenisiyle değiştirilebilir.
  5. Motor yağı seçiminde düşük seviye SAPS (Sülfat Külü, Fosfor ve Sülfür) tercih edilmesi filtrenin bu anlamda tıkanmasını engelleyen bir önlem olarak görülebilir. Bu tür yağlar az miktarda kül oluşumu içerdiklerinden DPF’nin dolmasını geciktirirler.

Bu yazımızda partikül filtresi olarak da bilinen DPF’in ne olduğu, araç için nasıl bir öneme sahip olduğu, hangi durumlarda tıkandığı ve nasıl temizlendiğine değindik. Özellikle Avrupa’da dizel motorlu araçların yasaklanmaya doğru gittiği bugünlerde, Euro 7 motor ve partikül filtresi gibi buluşlar ön plana çıkıyor.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram /

Euro 7 motor nedir Sonraki Yazı
Euro 7 Motor Nedir? Ne Zaman Çıkacak?