Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Dizel Motor Yasaklanıyor mu?

Dizel Motorun Sonu Mu Geliyor

Geçtiğimiz günlerde BMW’nin İngiltere pazarından bazı dizel motorlu modellerini çekeceğini ilan etmesi üzerine dizel motorlu araçların geleceği hakkındaki tartışma tekrar alevlendi. Dizel motor Avrupa’da tamamen ne zaman yasaklanacak? Dizel motor neden yasaklanıyor? Bu yazımızda hem bu olayı hem de dizel otomobillerin neden sorun olarak görüldüğünü aktarmaya çalışacağız.

BMW ve Dizel Motor

Daha önceleri içten yanmalı motorların yasaklanmasının 2035 yılına kadar uzayabileceğini belirten İngiltere hükümeti 2030 yılına kadar içten yanmalı motorların satışının yasaklanabileceğini duyurdu.

Bu durum üzerine Alman otomobil devi BMW birkaç modelin artık dizel motorlu olarak satışa sunulmayacağını belirtti. Bu durum hem öngörülebilir bir geleceğe hazırlık olarak hem de birtakım pratik nedenlerden kaynaklanan bir durum olarak yorumlandı.

BMW 2 Serisi Gran Coupe

Kasım ayı itibarıyla 2 Serisi Coupe ve Cabrio modelleri sadece benzinli motorlarla satın alınabilecek. Yine de bu hamlenin BMW’nin satışlarına çok fazla zarar getirmeyeceği çünkü halihazırda 2 Serisi’nin halihazırda satışa çıkarıldığı söyleniyor. BMW için çok da kötü olmayacağı yönündeki düşüncenin bir başka gerekçesi ise dizel motorlu BMW 2 Serisi araçları satışta tutabilmek için BMW’nin 1 Ocak’tan itibaren yürülüğe girecek olan Euro 6d emisyon standardına uyum sağlama zorunluluğunun ortadan kalkıyor olması. BMW böylelikle ileriye dönük olmayan büyük bir yatırım yapmak zorunda kalmıyor. Önümüzdeki yıllarda yeni 2 Serilerinin çıkacağını da düşünürsek uzun vadede gerçekten mantıksız bir yatırım olarak değerlendirebiliriz.

Aynı manevrayı MINI Countryman de yapmıştı. Üstelik Countryman’in Temmuz ayında tanıtılan mevcut modeli zaten Euro 6d ile uyumlu bir dizel motora sahipti. Yine de müşterilerin bu uyumluluğa önem vermediği ortaya çıktı ve Cooper D modelinin satışları oldukça düşük seviyelerde seyretti. Bu da şirketin dizel motoru tamamen bırakmasına yol açtı.

Dizel Motorlar Neden Kan Kaybediyor?

Dizel motorlu araçların özellikle ülkemizde yakıt ekonomisi adına çokça tercih edildiği bilinen bir gerçektir. Dizel motorlu araçlar benzinlilere nazaran daha az yakıt tüketirler ve bu da dizel motorun ömrü boyunca yakıt tasarrufu yaptığınız anlamına gelir.

Fakat özellikle Avrupa ülkelerinde neredeyse tamamen yasaklanma noktasına gelmesine sebep olan kötü özellikler neler?

  • Öncelikle dizel motorlar çok yüksek sıkıştırma değerlerine sahiptirler ve bu yüzden ağırdırlar ve pahalıdırlar.
Dizel Motorun Sonu Mu Geliyor
Dizel Motor Tamamen Yasaklanıyor mu?
Dizel Araçlara Yasak Bir Otoyol
  • Yüksek sıkıştırma oranı ve ağırlıkları sebebiyle benzinli motorlara kıyasla daha düşük devir (RPM) maksimumuna sahiptirler.Bu durum, dizel motorları yüksek beygir gücü yerine yüksek torka iter ve bu da, dizel arabaları hızlanma açısından yavaşlatma eğilimindedir.
  • Dizel motorların soğuk havada çalıştırılması daha zordur ve kızdırma bujileri içeriyorsa, dizel motorlar, kızdırma bujilerinin ısınabilmesi için motoru çalıştırmadan önce beklemenizi gerektirebilir.
  • Dizel motorlar çok daha gürültülü ve titreyerek çalışırlar.
  • Dizel motorların başka bir olumsuz yanı, ileride sorun çıkarma potansiyeli taşıyan bir filtredir: Dizel Partikül Filtresi (DPF). Bu filtreyi detaylı bir şekilde anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
  • Ayrıca dizel egzoz emisyonunun azaltılması yolunda izlenen çalışmalardan en önemlisi olan Euro dizel standartlama uygulamasıyla ilgili Euro 7 Motor nedir? Ne zaman çıkacak? yazısını da okuyabilirsiniz.
  • Dizel araçlar çok fazla NO2 üretmektedir. Astım hastalığını tetikleyebilir.

Sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

sanziman-nedir Önceki Yazı
Şanzıman nedir? Şanzıman Tipleri? Şanzıman Arızası? DSG, CVT
audi-q3-45-tfsie_optimized Sonraki Yazı
Audi Q3 45 TFSIe – Yeni Hibrit SUV