Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Benzin Enjektör Arızası

benzin-enjektoru
benzin-enjektoru-arizasi

Bu yazımızda benzin enjektörü ve benzin enjektör arızasından bahsedeceğiz. Benzin enjektör arızası nasıl anlaşılır? Bozuk enjektör motora zarar verir mi? Enjektör pulu arızası nasıl anlaşılır? Tıkalı enjektör nasıl açılır ve daha birçok soruya cevap vereceğiz. Bu sorular dışında benzin enjektör tamiri, benzin enjektör temizleme, würth benzin enjektör temizleyici ve benzin enjektör fiyatları gibi birçok konuya değineceğiz.

Yakıt Enjektörü Nedir?

Yakıt enjektörü, saniyede birçok kez açılıp kapanabilen elektronik kontrollü valfler kullanarak bir otomobilin motoruna yakıt püskürtür. Optimum yanma ve verimlilik için benzini veya mazotu eşit olarak dağıtan bir püskürtme enjektörüne sahiptirler. Enjektörler, motorların daha yüksek yakıt verimliliği ile çalışmasına yardımcı oldukları ve aynı zamanda emisyonları azaltmaya yardımcı oldukları için eski karbüratör sisteminin yerine geçecek şekilde piyasaya sürüldü.

Bir arabada genellikle silindir başına bir yakıt enjektörü bulunur. Yani, dört silindirli bir araba kullanıyorsanız, büyük olasılıkla dört benzin enjektörü vardır.

Benzin enjektörü
Benzin enjektörü

Benzin Enjektörü Nasıl Çalışır?

Yakıt enjektörleri, yanma odasına gönderilen yakıtın hacmini kontrol ederek doğru zamanda doğru miktarda enjekte edilmesini sağlar. Süreç şu şekilde işlemektedir:

  • Yakıt pompası, benzin veya dizeli yakıt hatlarından enjektörlere iter.
  • ECU (motor kontrol ünitesi veya elektronik kontrol ünitesi), enjektörleri ateşlemek ve yanma odasına yakıt püskürtmek için doğru zamanı belirlemek üzere sensörleri kullanır.
  • ECU enjektörü etkinleştirdiğinde, basınçlı yakıt nozüller aracılığıyla yanma odasına püskürtülür. Nozüller (ağızlık) çok küçük olduğu için yakıt atomize olur ve bu da daha verimli yanmasını sağlar.

Benzin Enjektör Arıza Belirtileri

Bazen benzin enjektörleri performanslarını etkileyen veya arızalara neden olan arızalar geliştirebilir. Bazı mekanik ve elektriksel sorunlar da benzin enjektörlerini etkileyebilse de, bu genellikle benzin enjektörü tıkanmalarından kaynaklanmaktadır.

Burada, hatalı bir yakıt enjektörü ile ilişkili bazı yaygın belirti ve semptomlara bir göz atacağız böylelikle enjektör arızası nasıl anlaşılır sorusuna yanıt vereceğiz.

Motor arıza ışığının yanması

Benzin enjektörü arızası durumunda, başka birçok arıza sebebiyle de yansa da, motor arıza ışığı yanacaktır. Eğer benzin enjektörü yapması gerekeni yapamıyorsa yani çok fazla ya da az ekleme yapıyorsa ECU (motor beyni) motor arıza ışığını yakacaktır.

benzin enjektör arızası motor arıza ışığını yakabilir
benzin enjektör arızası motor arıza ışığını yakabilir

Tekleme ya da motor titremesi

Eğer aracınız sık sık tekleme yapıyorsa ya da gaz pedalına basınca aracınız hemen gaz almıyorsa benzin enjektöründe bir problem olma ihtimali yüksek demektir. Bu problem muhtemelen enjektör nozüllerinin tıkanıklığından kaynaklanıyordur. Enjektör, ECU tarafından istenen yakıt dozunu veremezse, yanma odasındaki yakıt-hava karışımı kapanacak ve bu da teklemelere veya hızlanmada ani bir düşüşe neden olabilir. Bu nedenle, arabanızın yakıt enjektörlerini temiz ve tıkanmalardan uzak tutmak çok önemlidir. Bununla iligili olan enjeksiyon temizleyici ürünlere aşağıda değineceğiz.

Gürültülü rölanti sesi

Arabanızın rölanti sesi değiştiyse ve daha sert geliyorsa, benzin enjektörleri gerektiği gibi yakıt vermiyor olabilir. Yanlış ateşlemede olduğu gibi, bu normalde enjektör ağızlıklarının yakıtın atomizasyonuna ve püskürmesine müdahale eden parçacıklarla tıkanmasına bağlıdır.

Kötü bir buji veya kirli bir hava filtresi dahil olmak üzere birkaç arıza, gürültülü bir rölanti sesine neden olabilir, ancak tıkalı enjektörler bunun en yaygın nedenlerinden biridir.

Motorun kendiliğinden stop etmesi

Hiçbir mantıklı gerekçe olmaksızın motorunuz kendi kendine stop ediyorsa bu, enjektörlerden motora ulaşan yakıt eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Yanma odasına çok az yakıt ulaşıyorsa motor beyni (ECU) motorun stop etmesine karar verir.

Problemli bir enjektörün sonucu olarak motorun durması, normalde nozullar kötü bir şekilde tıkandığında veya enjektörün yakıt hatlarına bağlandığı yerde bir yakıt sızıntısı olduğunda meydana gelir.

Yakıt sızıntısı

Arabanızla seyir halindeyken burnunuza güçlü bir yakıt kokusu geliyorsa ve buna benzer başka belirtileri daha önceden arabanız size hissettirmişse bir yakıt sızıntısı söz konusu olabilir.

Yakıt sızıntıları, enjektörün enjektörle buluştuğu yerde olabileceği gibi, eğer eski ve düzgün bir şekilde bakımı yapılmamışsa enjektörün kendisinde de meydana gelebilir.

Yakıt enjektörünü kontrol ederek, enjektörde veya yakınında yakıt olup olmadığından bir sızıntı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yakıt göstergesinde de bir düşüş olduğunu fark edebilirsiniz.

Aracınızın normalde yaktığından çok yakması

Arızalı bir yakıt enjektörü, yakıt ekonomisinde önemli bir düşüşe neden olabilir. Bunun nedeni, ECU’nun enjektörden daha fazla yakıt istemesi, ancak yanma odasına almamasıdır. Motora ne kadar az yakıt ulaşırsa, yakıt ekonominiz o kadar düşük olur.

Enjektörler tıkandığında veya sızdırdığında otomobil normalde sarfettiği yakıttan daha fazlasını sarfedecektir. Tabii ki normalden fazla yakıt harcamak doğrudan enjektörlerle ilgili olmayabilir. Bunun sebebi eğer aracınız dizelse dizel partikül filtresinin tıkanması da olabilir. Bununla ilgili DPF Nedir ve Neden Tıkanır? başlıklı yazımızı okuyabillirsiniz.

Bir enjektör yakıtı olması gerektiği gibi vermediğinde, bu yanma odasındaki yakıt-hava karışımını engeller. Sonuç olarak, yakıtın bir kısmı yanmaz, yani egzoz sistemine daha fazla zararlı emisyon gönderilir. Bu da çevreyi daha fazla kirleteceğiniz anlamına gelir.

Bu noktaya kadar benzinli araçta enjektör arızası ve enjektör arızası nasıl belli olur konularına değindik. Bundan sonra benzin enjektör temizleme ve tamiri konularına bakacağız:

Enjektör Temizleme

Benzin enjektörü temizlemenin ve bakımını yapmamnın en basit yolu enjektör temizleyici ürünler kullanmaktır. Hem benzinli hem de dizel motorlar için mevcut olan benzinli araç enjektör temizleyici ürünleri (örneğin, würth enjektör temizleyici) yakıt enjektörlerinden tıkanmaya neden olabilecek parçacıkları temizler.

Enjektör temizleyici ürünleri kullanımı gayet basittir: Önce ürünü iyice çalkalarsınız ve daha sonra benzin deposuna boşaltırsınız. Bu noktada benzin doldurmadan önce temizleyici ürünü koymanız tavsiye edilmektedir.

Enjektör Temizleme

Enjektör temizliği fiyatı

Aralık 2020 tarihi itibarıyla piyasata bulunan benzin enjektör temizleyici ürünlerin fiyatları 40 TL ile 80 TL arasında değişmektedir. Bahsi geçen fiyat aralığı 300 mL’lik ürünler için geçerli fiyatlardır.

Benzin enjektör fiyatlarına da değindikten sonra tamir konusuna geçebiliriz.

Benzin Enjektörü Tamiri

Benzinli araç enjektör arızası konusunda yukarıda belirttiğimiz benzin enjektör arızası belirtileri maddelerinden şüphelenip benzin enjektörünü temizletmek isteyebilirsiniz fakat iş işten geçmiş de olabilir. Çünkü yapılan çalışmalara göre bir yakıt enjektörünün yaşam ömrü en az 80 bin en çok 160 bin kilometrede bitmektedir.

Benzin enjektöründeki arıza yakıtın içinde kalan katı atıkların enjektörden geçerken zarar vermesi sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Eğer parça tamiri ile sorun çözülemiyorsa enjektörün tamamen değişmesi gerekebilir.

Benzin enjektör arızası, enjektör nozülünün (ağızlık ya da meme de denmektedir) genişlemesi veya patlamasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu durum enjektörün bir anda fazla yakıtı püskürtmek istemesinden kaynaklanır ki bunun bir sebebi ani vites düşürmelerdir. Böyle bir durumda enjektör memesi değiştirilerek sorun çözülebilir.

Bu yazımızda benzin enjektör arızası konusuna değindik. Benzin enjektörünün arızalandığını nasıl anlarım? Benzin enjektör tamiri, enjektör temizleyici ürünler ve daha birçok konuya değindik.

Soyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Twitter / Instagram

yalanci-hararet-nedir Önceki Yazı
Yalancı hararet nedir?
arac-klima-arizalari Sonraki Yazı
Araç Klima Arızaları – Araba Klima Kompresörü Arızası