Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Aracınızın Aküsünü Bitiren 7 Durum

arac-akusunun-bitmesi

Araç aküsünün bitmesi belli başlı bazı önlemler alınarak geciktirilebilecek bir durumdur. Aracınızın aküsü, motoru kapattıktan hemen sonra boşaldığında, bunun nedeni genellikle şu üç şeyden biridir:

  • Akünüz ömrünün sonuna gelmiş olabilir (genellikle 4 veya 5 yıl).
  • Parazitik bir boşaltma, akü gücünü tüketiyor olabilir.
  • Elektrik sistemindeki bir sorun akü gücünü etkiliyor olabilir.

Farların açık kalması

Aracınızın aküsü boşalmaya devam ederse, kontrol etmeniz gereken ilk şey farlarınızdır. Birçok yeni araçta, belirli bir süre sonra kapanacak şekilde tasarlanmış farlar bulunur. Ancak arabanızda bu özellik yoksa, farlarınız siz onları kapatana veya arabanızın aküsü tamamen bitene kadar açık kalacaktır.

Parazitik çekim nedir?

Aracınız çalışmıyorken bile akünüz, radyo, saat ve alarm sistemi gibi yerlere güç sağlamaya devam etmektedir. Akünüzün haddinden fazla boşaltım yapmaması için buraya harcanan gücün çok fazla olmaması gerekir. Arabanızın iç ışıkları, kapı ışıkları ya da sigortası akünüzden enerji çekmeye devam ettiğinden özellikle aracınızı kapattığınızda bütün iç ışıklar, radyo ve klimanın kapalı konumda olduğundan emin olun.

Aracınız çalışırken altenatör (şarj dinamosu) aküyü şarj etmektedir. Ancak motor çalışmıyorken şarj dinamosu bu görevi yerine getiremez. Eğer aracınızın sigortasında veya elektrik aksamının başka bölümlerinde bir sorun varsa (kaçak vs gibi) aracınızın aküsü tamamen boşalabilir. Elektrik aksamdaki problemlerin aküdeki gücü boşaltması parazitik çekim olarak adlandırılmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aracınızdan çıkmadan önce bütün ışıkları kapatarak ve bagaj, torpido gözü ve kapılarınızın tamamen kilitli olduğundan emin olarak parazitik çekimi öneleyebilirsiniz.

Akü bağlantılarının gevşemesi

Akünüze bağlanan pozitif ve negatif terminaller zamanla gevşeyebilir ya da aşınabilir. Akü terminalleri gevşerse veya aşınırsa, akünüz gücünü düzgün bir şekilde iletemeyeceği için aracı çalıştırmada sorun yaşayabilirsiniz. Hatta aracınız sürüş esnasında stop edebilir ve aracın elektronik bileşenleri zarar görebilir. Bu durumdan kaçınmak için otomobilinizin akü terminallerini düzenli olarak temizleyebilirsiniz.

Soğuk hava aküyü etkiler mi?

Çok sıcak yaz günleri ve dondurucu soğuklar aracınızın aküsüne zarar verme potansiyeli taşımaktadır. Yeni nesil aküler sıcak veya soğuk havaya daha dayanıklı şekilde imal edilmişlerdir. Akünüz yeni ve tamamen doluysa -60 dereceye kadar olan soğuklara dayanabilir. Ancak akünüz eski olabilir. Bu durum arabanızın aküsünü sıcak ve soğuk havalarda zayıflama hatta tamamen bitme tehlikesiyle karşı karşıya bırakır.

araç aküsünün bitmesi
aküyü bitiren durumlar

Kışın akünüzün deşarjını önlemek için almanız gerekn bazı önlemler vardır:

10 dakika ve üstünde sürüş

Kış aylarında aracınızı günlük 10-20 dakika aralığında kullanmak (çalıştırıp rölantide bırakmak değil) akü içerisindeki kimyasalların hareket etmesini sağlar ve aracınızı bir nevi şarj etmiş olursunuz.

Garaj veya kapalı alanda muhafaza

Kışın akünüzü korumak için yapabileceğiniz bir başka şey eğer imkanınız varsa otomobilinizi kapalı bir alana park etmektir. Böyle bir imkanınız yoksa gündüzleri güneş alan bir alan veya sıcak bir nesnenin yanına park etmek de hiç yoktan iyidir!

Motor çalışırken akü şarj olur mu?

Akünün görevlerinden biri marşa bastığınızda marş dinamosuna güç iletmesidir. Aracınız çalışmaya devam ettikçe alternatör (şarj dinamosu) aküyü şarj etmektedir. Eğer arabanızın aküsünde bir problemle karşılaştıysanız bunun muhtemel kaynaklarından biri alternatörün doğru çalışmaması olabilir. Kısaca alternatörünüzde bir sorun meydana gelmiş olabilir. Sorunun alternatörden kaynaklandığını anlamanın bir yolu da şudur: Aracınızı stop ettirdikten kısa bir süre sonra tekrar çalıştırmak istediğinizde marş basmıyorsa alternatörünüzde problem olabilir.

Kısa mesafe sürüşlerin aküye etkisi nedir?

Aracınız ilk çalışma anında aküden muazzam miktarda enerji çekmektedir. Ancak daha önce belirtildiği gibi, alternatör, motor çalışırken akünüzü şarj eder. Bununla birlikte, sık sık kısa sürüşler yapıyorsanız, alternatörün, özellikle eski bir akünüz varsa,molalar arasında akünüzü düzgün şekilde şarj etmek için yeterli zamanı olmayabilir. Uzun vadede, sık sık yapılan kısa yolculuklar arabanızın aküsünün ömrünü kısaltabilir.

Eski bir aküye sahip olmak

Arabanızın aküsü dahil hiçbir şey sonsuza kadar dayanmaz. Bazı durumlarda, aracınızın aküsü beş yıla kadar dayanabilir, ancak bu nerede yaşadığınıza ve nasıl sürdüğünüze bağlıdır. Aşırı sıcaklıklar, sık sık yapılan kısa yolculuklar ve genel günlük kullanım, akünüzün ömrünü iki ila üç yıla kadar kısaltabilir. Aracınızın aküsü, hızlı bir şekilde çalıştırıldıktan sonra bile çabuk biterse, yenisinin zamanı gelmiş olabilir.

Bu yazımızda araç aküsünün bitmesi durumuna karşı alınabilecek önlemlerden bahsettik. Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

lidar nedir Önceki Yazı
Lidar Sensör Nedir?
yalanci-hararet-nedir Sonraki Yazı
Yalancı hararet nedir?