Firma Ekle
 • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Araç Nasıl Yapılır?

araç üretimi aşamaları
araç nasıl yapılır
Araç tasarımı
araba 3 boyut
Otomobil Üretimi
araç kil modellemesi
Araba Üretimi
Araba üretim aşamaları
araç üretimi süreçleri

Araç nasıl yapılır sorusu zaman zaman kafamızı kurcalayan bir soru. Sürücü koltuğuna oturduğumuz ve bizi yüzlerce kilometre öteye götüren bu teknoloji harikası hangi aşamalardan geçerek ortaya çıkıyor? Bu yazımızda otomobil üretimi aşamalarını ve bu aşamaların detaylarını inceleyeceğiz. Araba üretim sürecine dair başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ürün Planlama
 • Tasarım Özeti
 • Kavram Yaratımı
 • Tema Belirlenmesi
 • 3D ve Bilgisayar Modellemesi
 • Tasarım Geliştirme
 • Tasarım Kesinleştirme
 • Prototip Geliştirme
 • Ürün Test Aşamaları
 • Ürünü Piyasaya Sürme

TASARIM

Araç Üretimine Giriş (Toplantı)

Süreç, bir ekibin gelişim planı, hedefi ve hedef kitle hakkında bilgilendirilmesinden sonra beyin fırtınası yaptığı bir konsept tasarımla başlar. Ekip, bu adımın en önemli kısmı olan tüketici ihtiyaçlarını karşılayan özgün bir konsept oluşturmak için tüketici yaşam tarzlarını ve yerel eğilimleri araştırır. Beyin fırtınasından sonra, tasarımcılar konsept için paylaşılan bir imaja karar verene kadar çok sayıda derinlemesine toplantı yapar. Bu aşamada yer alan araştırma ve tartışmalar birkaç ay sürebilir.

1-Toplantı

Tasarım Çizimleri ve Eskiz

Her konsept otomobil projesinin başlangıcında, tasarımcılar ifade etmek istedikleri temel felsefe ve değerler hakkında düşünürler. Örneğin, dinamik ve sportif ya da yeni teknolojik özelliklerle dolu bir arabayı üretmek isteyebilirler. İlk tasarım eskizleri genellikle kağıda kurşun kalemle çizilmiş kaba taslaklardan başka bir şey değildir. Daha sonra dijital tabletler üzerinde daha detaylı eskizler yapılır. Bu çizimler, otomobilin genel boyutlarını ve yüzeylerini ortaya koyan çizimlerdir. Bu aşamada kullanılan malzemeler yalnızca birkaç kağıt ve kalemdir.

Araba tasarımcılarının işi yeni otomobiller yaratmaktır. Bu tasarım profesyonelleri, farklı süreçlerden sorumludur: otomobilin dış görünümünü tanımlayan dış tasarım, aracın genel görünümünden koltukların, direksiyon simidi ve gösterge panelinin ayrıntılarına kadar her şeyi kapsayan iç tasarım ve gövde iç kısmın renk tonlarına karar vermek için renk tasarımı birlikte çalışarak ve yeteneklerini birleştirerek yeni bir otomobil yaratırlar.
Otomobil tasarımcıları, ürün planlama departmanı tarafından geliştirilen bir ürün konseptiyle başlar. Bu onlara yapılacak aracın türü hakkında fikir verir. Pazar araştırmalarına dayalı bilgi ve açıklamalar aldıktan sonra kavramsal plana uyan bir araç için fikirlerini alır ve bu fikirleri bir tasarıma aktarmak için çalışmaya başlarlar.

Çizim ve Eskiz Çalışmaları

Tasarımın Dijital Ortama Aktarımı

Temel bir tasarım oluşturulduktan sonra, tasarım verileri ile bir araya getirilir ve bilgisayarda dijital bir tasarım modeli üretilir. Tasarımcılar ve mühendisler arasında tartışmalar yapıldıktan sonra, bir bilgisayarda daha fazla ayrıntı ve geliştirmenin eklenebileceği bir 3B model üretilir.

Aracın gerçekte yapıldığında nasıl olacağına dair daha somut, eksiksiz bir görüntü oluşturmak için, dijital modelleyiciler bu iki boyutlu çizimleri üç boyutlu dijital verilere dönüştürmek için özel programlar kullanırlar.
Bu modellemeciler, tasarımcıların otomobilin ön, yan ve arka olmak üzere tüm açılardan çizimlerine dayanarak aracı dijitalleştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Bu noktada, araç şeklinin tüm ince eğrileri ve yüzey konturları bile ifade edilir. Son olarak, tasarımcı ve modelci, araç oranlarını daha fazla incelemek ve tasarımı tamamlamak için yakın bir şekilde birlikte çalışır.

3 Boyutlu Araba Modellemesi

Kil Modeli

İlk eskizler ve bilgisayar modellerini bire bir kil modeli takip ederr. Geleneksel tasarım süreçlerinden biri olan kil modelleme, tasarımcılara gelecekteki otomobilin oldukça gerçekçi bir görünümünü sağlar. Kil, yumuşatmak için bir fırında 55 – 60 ° C’de ısıtılır. Isıtılmış, yumuşak kil daha sonra iskelet ve payandalarla donatılmış metal bir şasi üzerine (yaklaşık 6 cm kalınlığında bir katman) uygulanır. Modelciler ve tasarımcılar gerekli şekli oluşturur. Küçük yüzeylerde kil yaklaşık 15 dakika sonra sertleşmeye başlar. Daha sonra kil tabakası özel aletler kullanılarak işlenir. İç modelleme yöntemi, kil tabakasının biraz daha ince olması dışında benzerdir. Bu arada, modelleme kili çok ağırdır: yaklaşık 2,5 ton ağırlığındadır. Kil modelin yüzeyi daha sonra tüm şekillerin öne çıkması ve arabanın parlak görünmesi için özel folyolarla kaplanır. Son kil model daha sonra bir kat araba boyası alır.

Kil Modellemesi

İç mekan modeli bire bir şekilde oturma düzeniyle aynı şekilde yapılır. Tasarımcıların her şeyi denemek için iç mekana oturması ve böylece tüm öğelerin hem estetik hem de ergonomik açıdan çalışmasını sağlamaları gerekiyor. Model üretim yöntemi, iç modelleme sürecinin daha kapsamlı bir 3D baskı ve prototip bileşenlerini içermesi dışında, dış model için kullanılan yöntemle aynıdır.

Amaç, izlenimi gelecekteki gerçekliğe mümkün olduğunca yakın hale getirmektir. Ekip, kil modeline paralel olarak, temel kavram verilerini daha da değiştirir ve diğer seçenekleri test eder. Kilden iç model, ilgili yüzeyleri taklit etmek için özel folyolarla kaplanmıştır, sonuç gerçek arabaya çok yakındır.

Tasarımcılar Kil Model Üzerinde Çalışıyor

Araç İçi Tasarımı

İç tasarım uzmanları, aracın iç kısmının tüm parçalarını tasarlamakla görevlidir. Koltuk şekillerini, gösterge panelini, kapı kaplamasını ve iç mekanın diğer yönlerini araç kabini alanındaki ambiyansın eksiksiz bir görüntüsü için tasarlarlar. İç tasarımcılar ayrıca iç mekanda kullanılacak her türlü malzeme hakkında bilgi sahibi olduklarından aracın iç kısmında kullanılacak her türlü malzemeye karar verirler.
Renk tasarımcıları, tasarımı daha da geliştirirken hem aracın dışı hem de iç mekanı için en iyi renk ve malzeme kombinasyonlarını oluştururlar. En ince ayrıntıları bile dikkatle incelerler. Örneğin otomobiller dışarıda çalıştığı için aracın güneş ışığında nasıl görüneceğini araştırırlar, güneşin nereye çarptığını ve gölgeli alanların nasıl görüneceğini kontrol ederler.

Hem dış hem de iç mekan için son tasarım seçimleri yapıldıktan sonra, tasarımcılar boya, döşeme renkleri, kumaşlar, plastikler, aksesuarlar vb. İçin kendilerine sunulan yüzlerce (hatta binlerce) seçeneği incelemeye başlarlar. Çoğu zaman yeni şeyler ortaya çıkar. Kumaş türlerinden endüstriyel malzemelere kadar her şey için yeni seçenekler ve fikirler ortaya çıkabilir ve bu fikirler değerlendirilir.

Araba İç Tasarım

Tasarım Onayı

Son bir onay için geniş ekranda tam ölçekli bir araç gösterilir. Tasarımcılar ayrıca, bitmiş kaliteyi kendileri kontrol etmek ve gerekli ayarlamaları yapmak için prototip aracı yapan fabrikayı ziyaret ederler. Örneğin, bir kenar çelik levha şekillendirme sürecinde çatlayacak kadar keskinse, ona biraz daha yumuşak bir şekil verir. Başlangıçta planlandığı gibi araç performansını etkilemedikleri sürece tasarım değişiklikleri sonuna kadar yapılabilir. Tasarım nihai noktasına ulaştığında, tasarımcıların yeni bir aracın tamamlanmasını kutlama zamanıdır.

ÜRETİM

Araç nasıl yapılır sorusunun cevabını verdiğimiz yazımızda tasarımdan sonra ikinci ana safha üretim safhasıdır. Üretim aşamasının detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Presleme

Metal, üretim tesisine teslim edilir ve bir montaj hattına yerleştirilir. Burada ihtiyaç duyulan parça için doğru kalınlığa kadar ısı ile preslenir ve ütülenir. Daha sonra kapı, çamurluk, kaput veya tavan olarak şekillenir. Bu süreç, her parçayı ölçen robotik kolların kullanılması nedeniyle daha kesindir. Bileşenler daha sonra, üreticinin otomobil serisindeki farklı otomobil türlerinde kullanılmak üzere merkezi bir konumda depolanır.

Kaynak

Presleme aşamasından sonra kaynak yapma işlemine geçilir. Her parça yerine oturtulur ve yüksek ısı kullanılarak kaynak yapılır. Sürecin bu kısmı çoğunlukla robotlar tarafından halledilmektedir. Her parça yerine kaynatıldıktan sonra, tüm beklentileri karşıladığından emin olmak için incelenir. Bu, sürecin en zor kısımlarından biridir, çünkü yalnızca robotun doğru programlanmasını içermez, aynı zamanda denetçinin bir parçanın tam olarak uymadığını anlamasına da bağlıdır.

Araba Üretim Bandına Girer

Boyama

Bir sonraki kısım, araca temiz ve parlak bir parlaklık veren kısımdır. Otomobilin gövdesi, montaj işleminin kiri ve pasını temizlemek için güzel ve sıcak bir duş alır. Ardından araba boyama hattına iletilir. Önce astar atılır ve 4 kez boyanır. Araba, içinden elektrik geçen bir boya havuzundan geçer. Bu paslanmayı önler. Aşama 2, son katın her yerinde aynı renge sahip olması için gri boyanın püskürtüldüğü yüzeydir. Daha sonra üst kat her yüzeye püskürtülür. Renk müşteri tarafından seçilir. Bu süreçteki son adım, arabanın parlak yüzeyini aldığı şeffaf kaplamadır.

Montaj

Dövme metal parçalardan ve döküm malzemeden oluşan motor, motor bölmesine monte edilir. Motoru ve süspansiyonu yapmak için 500’den fazla metal parça kullanılır.

Daha sonra somun ve cıvata tedarikçilerinden parçalar gelir. Tedarikçiler sadece üretilen otomobiller için parça gönderirler. Bu, etrafta dolaşan gereksiz parçaların alan kaplamamasını sağladığı için yerden tasarruf sağlar. Her otomobil üreticisinin malzemeleri tedarik etmek için kendi prosedürü vardır.

Otomobil Montajları Gerçekleşir

Montaj, gövdenin bir iletim hattı (bant)üzerinde hareket ettiği ve parçaların belirli bir talimat dizisine göre yerleştirildiği bir aşamadır. Bir sorun bulunursa, kayış durur ve sorun çözülür. Bu, insan ve makinenin birlikte çalışmasının bir örneğidir.

Daha sonra incelemeler yapılır ve araç tüm incelemeleri geçerse araba bayisine ve ardından müşteriye sevk edilir.

Hurda metal geri dönüşümü, otomobil üretiminde faydalı olabilir. Metal araba, aletler ve diğer ekipmanlar geri dönüştürülmüş metalden yapılmıştır.Metali alıp yeniden satan çok sayıda hurdalık var. Yani, o metal boruları, eski aletleri ve hatta metal kutuları atmadan önce, ondan başka ne yapılabileceğini düşünmeliyiz.

Anahtar kelimeler: Araç nasıl yapılır? Araba nasıl yapılır? Otomobil üretimi. Araç tasarımı. Araba tasarımı. Otomobil nasıl üretili? Araba üretim aşamaları.

Bu yazımızda araç nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Daha fazla içerik için lütfen:

Sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Twitter / İnstagram

Euro 7 motor nedir Önceki Yazı
Euro 7 Motor Nedir? Ne Zaman Çıkacak?
ecall nedir Sonraki Yazı
Ecall Nedir?