Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Araç Klima Arızaları – Araba Klima Kompresörü Arızası

oto-klima
arac-ici-klima
otomobil-klimasi
arac-klima-arizalari
araba-klimasi

Bu yazımızda araç klima arızaları konusuna değineceğiz. Yazımızda araba kliması hakkında merak edilen birçok soruya cevap vereceğiz. O sorulardan bazıları şöyle: Klima müşürü arızası nasıl anlaşılır? Araç klima üflüyor ama soğutmuyor. Araç kliması devreye girmiyor. Klima rölesi arızası nedir? Araç klima sigortası nerede? Araç klima kompresör arızası nasıl anlaşılır? Araç klima soğuk üflemiyor neden? Araç klima gazı dolumu. Araba klima gazı dolum fiyatları ne kadar? Bu sorulara tek tek yanıt vermeden önce AC kısaltmasının ne anlama geldiğini belirtelim:

AC nedir?

Arabaların klimalarında gördüğümüz ”AC” İngilizce Air Conditioner kelimesinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Türkçe anlamı ise klimadır. Klima sistemi, motor tarafından çalıştırılan bir kompresör dahil olmak üzere birçok bileşenden oluşur; soğutucu akışkan akışını düzenleyen bir genleşme valfi; ve evaporatör ve kondansatör dahil olmak üzere iki ısı eşanjörü. Soğutucu akışkan, gaza dönüşen ve tekrar sıvı hale gelen, sistem boyunca akan bir akışkandır.

Araba Klima Arızaları

Otomobil klimasının çalışmaması can sıkıcı bir durumdur. Soğuk havalarda fan açmak için motorun ısınmasını beklemek zorunda kalırsınız. Sıcak havalarda ise araç kliması çalışmıyorsa camları açıp gürültüye katlanmak zorunda kalırsınız. O yüzden araba klima arızası önemli bir konudur, özellikle konfor açısından.

araç klima arızaları
Araç klima arızaları

Araç klima arızaları genellikle sızıntılardan veya kompresör sorunlarından kaynaklanmaktadır. Eğer klimanız serin esiyor ama soğutmuyorsa polen filtresi tıkalı olabilir veya radyatörde bir problem olabilir.

Araç klima üflüyor ama soğutmuyor

Eğer araç kliması çalışıyor gibi görünüyorsa, yani düğmesine bastığınızda bir üfleme sesi duyuyorsanız fakat aracın içini soğutmuyorsa veya geç soğutuyorsa kir, toz, böcekler veya yapraklar havanın kondansatörden geçmesini engelliyor olabilir. Hava filtresini kontrol etmeniz gerekebilir. Daha sonra ise manifold ölçüm seti ile sistemdeki basıncı kontrol edebilirsiniz. Basınç değerlerini arabanızın kılavuzundan veya internetten bulabilirsiniz.

Araç klimasının soğutmasını engelleyen diğer bir durum ise klima gazının azalmasıdır. Birçok sürücü araç klimasını yalnızca yaz aylarında kullanır ve kış aylarında neredeyse hiç açmaz. Araba klimasının 3-4 ay hiç kullanılmaması klima gazının da aynı süre boyunca klima sistemi içerisinde hiç hareket etmeyeceği anlamına gelir. Bu durum gazın azalmasına ve niteliğini kaybetmesine sebebiyet verir. Bundan dolayı kış ya da yaz fark etmeksizin aracınızın klimasını bir ya da iki haftada bir düzenli olarak çalıştırmanız önerilir.

Otomobil Kliması
Otomobil Kliması

Bu sorunun bir başka sebebi soğutucu sıvının sızdırmasıdır. Klimanızın bileşenleri, aracı soğutmak için büyük ölçüde soğutucu sıvı kullanır. Yeterli soğutucu sıvı olmadan, diğer klima bileşenleri çalışmayacaktır. Bağlantı noktalarında, hortumlarda, kompresörde, kondansatörde veya evaporatördeki bir delikten sızıntı varsa soğutucu sıvı klima sistemi içerisinde dolaşamayacağından soğutma görevini yerine getiremez.

Yağ sızıntısının aksine soğutucu sıvı sızdırdığı zaman bunu tespit etmek kolay olmaz çünkü sıvı, bulunduğu ortamın sıcaklığından dolayı buharlaşacaktır.

Araç kliması devreye girmiyor

Araba klimaları konusunda sıklıkla şikayet edilen bir başka konu ise araç klimasının hiçbir şekilde devreye girmemesidir. Bu durumda şüphelenmeniz gereken yerlerden biri araba klima kompresörüdür.

Araç klima kompresör arızası nasıl anlaşılır?

Bunun esas sebebi genellikle klima kompresöründeki bir arızadan ya da eksiklikten kaynaklanır. Örneğin klima gazınız bitmişse kompresör devreye girmeyecektir ve klimanız çalışmayacaktır. Teknik serviste klima gazınızı ölçtürerek eksilip eksilmediğini kontrol ettirebilir ve eğer gaz tükenmişse doldurtarak sorunu çözebilirsiniz.

Araba Kliması
Araba Kliması

Bir başka yöntem şu olabilir: Aracın motoru çalışıyorken klimayı maksimum soğuğa getirin ve fanı da en yüksek konuma ayarlayın. Bu noktada bakılması gereken klima kasnağını kompresör miline bağlayan kavramanın kompresöre geçip geçmediğini kontrol etmektir. Eğer bu merkez parça birkaç saniyede bir devreye girip çıkıyorsa bu, düşük soğutucu sıvısının bir işaretidir. Kavrama devreye hiç girmiyorsa ve sistemde de soğutucu olduğundan eminseniz kompresöre giden voltajı kontrol etmeniz gerekir. Bunun için de bir voltmetreye ihtiyacınız olacaktır. Kompresöre voltaj gittiği halde kavrama devreye girmiyorsa kavramada sorun var demektir. Voltaj yoksa bu durumda sorun dögü anahtarında olabilir veya sigorta atmış olabilir.

Klima rölesi arızası nedir?

Bir arabadaki neredeyse her bir elektrik sistemi, bir tür anahtar veya elektrik rölesi ile çalıştırılır. Klima kompresör rölesi, Klima kompresörüne ve kavramaya güç sağlamaktan sorumludur. Bu röle olmadan, klima kompresörünün gücü olmayacak ve klima sistemi çalışmayacaktır.

Araç klima rölesi diğer elektrik rölelerinden farklı değildir – elektrik kontakları sonunda aşınır veya yanar ve rölenin değiştirilmesi gerekir. Otomobilinizin klima kompresör rölesi arızalandığında değiştirme zamanının geldiğini gösteren belirtiler vermeye başlayacaktır.

araç içi klima
Araç içi klima

Klima kompresörü, röle tarafından çalıştırılır. Düzgün çalışmıyorsa klima sistemi doğru bir şekilde soğuk hava üretemeyecektir. Bir röle arızalanmaya başladığında, kompresöre zayıflamış veya kesintili güç verebilir ve bu da klimanın zayıflamış veya kesintili çalışmasına neden olur. Klimanız bazen iyi çalışabilir ve sonra kapanabilir veya başka bir durumda tutarsız performans sağlayabilir. Bu, rölede arıza çıktığına dair potansiyel bir işaret olabilir.

Araba klima rölesinin bir sorunu olabileceğinin en belirgin işaretlerinden biri, kompresörün hiç çalışmamasıdır. Çoğu durumda, klima açıldığında kompresörün açıldığını duyabilirsiniz. Genellikle kavramanın etkinleştirilmesinden tanıdık bir tıklama sesi çıkarır. Açtığınızda kavramanın açıldığını duymazsanız, o zaman arızalı bir röle nedeniyle güç gelmiyor olabilir.

oto klima
oto klima

Araç klima rölesinin potansiyel olarak arızalandığının bir başka belirtisi, klimadan hiç soğuk hava gelmemesidir. Röle arızalanırsa, kompresör çalışmayacak ve klima sistemi hiç soğuk hava üretemeyecektir. Bir araba klimasının soğuk hava üretiminin kesilmesinin birden fazla sebebi vardır ve röle arızası bunlardan biridir.

Klima sisteminizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız ve klima rölenizin arızalandığından şüpheleniyorsanız, bunu profesyonel bir teknisyen tarafından teşhis ettirmenizi öneririz. Önce klimadaki arızanın röleden kaynaklı olup olmadığı tespit edilir, daha sonra eğer gerekiyorsa röle değiştirilir ve sorununuz çözülmüş olur.

Klima Gazı

Klima gazı konusunda en sık karşılaşılan sorun kaçaklardır. Uzun süre klima çalıştırılmadığında da problem yaşansa da hortum veya bağlantı noktalarında olan bir kaçak klima gazını azaltır veya tamamen bitirir.

Klima gazı biterse ne olur?

Klima gazının bitmesi durumunda araba klima kompresörü çalışmayacaktır. Bu durumda aracınızın içinden klimayı açmaya çalışmanız maalesef hiçbir işe yaramayacaktır.

Klima gazı dolumu

Araba klima gazınızın azaldığından şüpheleniyorsanız teknik servislerden gaz dolumu yaptırabilirsiniz. Fakat bundan daha önemlisi klima gaz kaçağı olup olmadığının öğrenilmesidir çünkü böyle bir durum varsa dolum yapmadan önce kaçağı önlemek gerekmektedir.

Araba Klima Gazı Dolumu
Araba Klima Gazı Dolumu

Araç klima gazı dolumu fiyatları

Araba klima gazı dolum fiyatları firmadan firmaya, servisten servise değişkenlik göstermekle birlikte 100-150 TL civarında bir maliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Unutmadan bu fiyatın Aralık 2020 için geçerli olduğunu belirtelim!

Bu yazımızda araba klima arızalarından bahsettik.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

benzin-enjektoru Önceki Yazı
Benzin Enjektör Arızası