Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Apple Car

apple car

Apple Car, ya da diğer muhtemel ismiyle iCar Apple’ın duyurduğu elektrikli araç projesinin adı. Apple elektrikli ve otonom araçlarla aslında önceden beri ilgileniyordu. Şimdi biraz yakın tarihsel gelişime göz atalım:

Titan Projesi

2014’ten itibaren Apple, Cupertino genel merkezinin yakınında gizli bir yerde elektrikli bir araç geliştirmek için çalışan 1.000’den fazla çalışanıyla “Titan Projesi” üzerinde çalışmaya başladı.

Son birkaç yıl boyunca, iç çekişme, liderlik sorunları ve diğer sorunlar araba projesini etkiledi. 2016 söylentileri bile Apple’ın bir araba için planlarını rafa kaldırmaya zorladı. Ancak Apple geliştirme sorunlarının üstesinden geldi ve hala tüketiciye dönük bir araba geliştirmeyi planlıyor.

Apple Car Projesi

Apple, otomotiv hedeflerini kamuoyu önünde ilk kez kabul ederek Kasım 2016’da Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne yaptığı açıklamada bulundu. Endüstriye yeni gelenlere halka açık yollarda test etme konusunda yerleşik üreticilerle aynı fırsatları sağlayacak bir politika güncellemesi önerdi.

Apple’ın o zamanki ürün bütünlüğü müdürü Steve Kenner, Federal Otomatik Araçlar Politikasının otomatikleştirilmiş araçların geliştirilmesine yönelik güvenli ve esnek bir yol sağladığını, ancak önerilen düzenlemelerin sektöre yeni başlayan şirketler için daha açık olabileceğini söyledi.

14 Nisan 2017’de, California Motorlu Taşıtlar Departmanı, eyaletteki sürücüsüz araçları test etme izni verilen şirketler listesine Apple’ı ekledi; bu, Apple’ın hala “Project Titan” ve “Apple Car” üzerinde çalışıyor olabileceğinin bir işaretiydi.

Apple Car
Apple Car

Apple’ın ilk izni, tüm Lexus RX540h SUV’lar olmak üzere üç aracı kapsıyordu ve yerleşik sistemlerin sorunla karşılaşması durumunda yedek olarak hizmet veren altı sürücü vardı. Lexus SUV’lerin kullanımı düşünüldüğünde, Apple’ın tamamen yeni bir araçtan ziyade yalnızca algılama ve yapay zeka teknolojisini test etmesi muhtemel olarak görülüyordu.

Apple Car projesi birkaç kez liderliği değiştirdi. Geliştirme sürecinde yüzlerce çalışan işten çıkarıldı, ancak şimdi Apple’ın yapay zeka ve makine öğrenimi şefi John Giannandrea’nın liderliğinde, Bob Mansfield’ın yönetimini devraldı. Mansfield 2020’de emekli oldu.

Son birkaç yıldır, söylentiler Apple’ın odak noktasını otonom sürüş yazılımına kaydırdığını gösteriyordu. Ancak Apple Ağustos 2018’de Tesla mühendisi Doug Field’ı yeniden işe aldı ve Apple’ın yine bir otomobil seçeneğini araştırdığı yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Aralık 2020’de, Apple’ın hala tam dolu bir otomobil üzerinde çalıştığını ve şu anda 2024’te bir araç çıkarmayı planladığını öğrendik. Apple, araçları üretmek, batarya teknolojisini ileriye taşıyarak menzil ve verimliliği artırmak için bir üretim ortağıyla birlikte çalışabilir. Apple bu noktada otomotiv pazarındaki potansiyel rakiplere göre “donanım, yazılım ve hizmetlerin daha iyi entegrasyonunu” sunabilir.

Apple Car ne zaman çıkacak?

Apple car projesinin hayata tam olarak ne zaman geçeceği ile ilgili farklı söylentiler bulunuyor. Genel olarak öne çıkan tarih 2024. Bununla birlikte şirketin projeyi tam olarak bitirmesinin 2023 ile 2025 aralığında olacağı konuşuluyor. Ayrıca önümüzdeki yılın Ağustos ayında her şeyin hazır olacağını iddia edenler de var. Evet yani 2021 Ağustos ayı da konuşulan tarihler arasında yer alıyor.

iCar özellikleri

Orijinal otomobil tasarım konseptine yakınlığı nedeniyle “Project Titan” adı altında tutulan Apple’ın sürücüsüz araç sistemleri üzerine yaptığı çalışmalar, tüm planın en önemli unsuru oldu. Apple’ın duyurduğu proje kullanılan batarya tipiyle de öne çıkacak. Apple şuan LFP adı verilen Lityum Demir Fosfat tipi bir batarya üzerinde çalışmalar yaptıklarını duyurdu.

Patent başvurularında ve söylentilerde öne sürülen tasarımların aksine, Apple’ın devlet düzenleyicileriyle kamuya açık başvurularda ortaya çıkan ve hatta kamuya açık yollarda görülen kendi kendine sürüş sistemini geliştirdiği ve test ettiği aktif olarak biliniyor.

Apple Car Fiyatı Ne Kadar?

Henüz resmi bir fiyat açıklaması olmamasına rağmen Apple’ın üreteceği iCar’ın otomotiv piyasasındaki muhtemel rakipleri üzerinden yapılan birtakım fiyat tahminleri bulunuyor.

Buna göre Tesla’nın ürettiği araçları baz alan bazı yorumcular aracın 67 bin sterlin olabileceğini söylerken kimileri 36 bin sterlin’e kadar fiyatı düşürüyor. Buradan da anlayacağımız gibi fiyat konusunda kafalar oldukça karışık durumda.

Daha fazla güncel içeriğe ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

Twitter / Instagram

elektrikli-arac-bataryasi Önceki Yazı
Elektrikli Araç Batarya Tipleri
lidar nedir Sonraki Yazı
Lidar Sensör Nedir?