Firma Ekle
  • Favoriniz yok

Favorileriniz :0 firma

Giriş/Kayıt

Kategori: Elektrikli Araba İnceleme

Elektrikli arabalar günden güne daha çok tercih ediliyor. İçten yanmalı motorların Avrupa Yeşil Mutabakatı neticesinde ortaya çıkan emisyon standartlarıyla köşeye sıkıştırılması ve Tesla’nın faaliyetleri bu konuda oldukça önemli oldu. Hal böyleyken Otoizmir.net bu konuda geniş bir sözlük veya biraz da romantik olursak ansiklopedi oluşturma hedefini gündemine aldı.

Elektrikli araba inceleme kategorisi altında yer alan otomobiller bugün Dünya’da tercih edilen, Türkiye’de ise ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sürücüde bulunan otomobiller olacaktır muhtemelen. Yine de önümüzdeki on yıllarda Türkiye otomotiv sanayisinin elektrikli otomobil ve batarya konusunda çokça konuşacağını bekliyoruz hatta umuyoruz! Çünkü gerek emisyon değerlerinin sıfırlanmasıyla ortaya çıkan çevreci durum, gerek fütürizmin yarattığı heyecan elektrikli ve otonom arabaları epey cazip hale getiriyor.

Bugün emisyon standartlarının otomobil üreticilerini zorlamasıyla, araba motoru üretimindeki öncelikler değişiyor. Emisyon değerlerini düşürmek isteyen otomobil devleri performastan kısmaya veya yeni arge yatırımlarına doğru gidiyorlar. Öte yandan ise elektrikli otomobil sayfası onlara göz kırpıyor.

Elektrikli araç konusunda tartışılan meselelerin başında menzil ve şarj süresi başlıkları geliyor. Elektrikli bir araba, fosil yakıtla çalışan rakipleriyle benzer bir probleme sahip: Fosil yakıt kullanan araçlarda yüksek performans yüksek yakıt sarfiyatını getiriyor. Elektrikli otomobillerde de benzer şekilde yüksek performans yüksek enerji sarfiyatına sebep oluyor. Fiyat açısından elektrikli bir bataryayı doldurmak belki çok maliyetli değil ancak boş bir bataryanın dolum süresi kafalarda soru işaretlerine yol açıyor. İşte bugün, elektrikli otomobil üreticileri, yeni batarya tipleri üzerinde çalışıyor. Bunun yanında var olan batarya tiplerinin bir elektrikli aracı daha uzun mesafelere taşıyabilmesi adına çaba gösteriyor.

Otoizmir.net olarak bu alanda birçok elektrikli otomobil incelemesi paylaşmayı planlıyoruz. Elektrikli araçların batarya tiplerinden bahsedeceğiz. Batarya tiplerini derinlemesine inceleyeceğiz. Yeni gelişmeleri anlık olarak takip edeceğiz. Elektrikli araba inceleme kategorisini gelecek açısından önemsiyoruz.

elektrikli-arabalarin-gelecegi

Elektrikli Arabaların Geleceği

Otomobil endüstrisi radikal bir dönüşüm geçiriyor ve çoğu otomobil üreticisi önümüzdeki 10 yılın önceki yirmi yıldan daha fazla değişiklik getireceğini kabul ediyor. Otomobil üreticilerinin devrilme noktası olarak belirttiği bir sonraki hedef tarih, malzeme ve yakıttan maliyete kadar her şeyin ve otomobil üreten şirketlerin çarpıcı biçimde farklı görüneceği 2025’tir. Bu raporda, J.P. Morgan Araştırma ekibi elektrikli araçların yükselişini ve elektrikli araç endüstrisinin 2025 yılına kadar nasıl değişeceğini araştırıyor.

renault-zoe-2020
FEATURED

Renault Zoe – Elektrikli Araba İncelemeleri

Elektrikli araba incelemeleri serimizin ikinci misafiri yine bir Renault modeli. Son dönemde adından bahsettirebilen bir elektrikli otomobil olan ve Renault’nun Twizy dışında Türkiye’de satışa sunulan bir diğer elektrikli otomobili Renault Zoe. Renault Zoe Şarj Süresi Ne Kadar? Renault Zoe şarj süresi bakımından oldukça hızlı diyebiliriz. Halihazırda Türkiye’de hızlı şarj istasyonlarının sayısı çok az olsa da …